مقاله طراحی واکسن مبتنی بر کامپیوتر (گزارش کوتاه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در شهریور ۱۳۹۱ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۳۸۳ تا ۳۸۸ منتشر شده است.
نام: طراحی واکسن مبتنی بر کامپیوتر (گزارش کوتاه)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله واکسن
مقاله ایمونوانفورماتیک
مقاله طراحی واکسن به روش معکوس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی خوراسگانی راضیه
جناب آقای / سرکار خانم: ثنایی مرضیه
جناب آقای / سرکار خانم: محمدبیگی مجید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: اگرچه تا سال ها استفاده از روش های سنتی در تولید واکسن مرسوم بود، اما با پیدایش علومی مانند مهندسی ژنتیک و بیوانفورماتیک، فرصتی برای توسعه واکسن های جدید و بهبود یافته فراهم گردیده است.
روش بررسی: طراحی واکسن معکوس اولین بار در تهیه واکسن علیه نایسریا مننژیتیدیس به کار برده شد. در این روش، ژنوم کامل یک پاتوژن به کمک آنالیزهای کامپیوتری بررسی می شود تا آنتی ژن هایی که بیش ترین احتمال ایمنی زایی را دارند، شناسایی شوند.
یافته ها: با استفاده از این روش پس از بررسی ژنوم باکتری نایسریا مننژیتیدیس، ۶۰۰ پروتیین سطحی یا ترشحی شناسایی گردیده که در این میان ۳۵۰ پروتیین بیان و خالص سازی شده اند. در نهایت هفت پروتیین شناسایی شده که قادر به ایجاد ایمنی در برابر طیف وسیعی از سویه ها می باشند.
نتیجه گیری: توسعه تکنیک های کامپیوتری محققان را قادر ساخته تا ویژگی های بیولوژیکی پیچیده را با اطمینان بالاتری پیش بینی کنند و زمینه حرکت به سمت زیست فناوری مبتنی بر کامپیوتر را فراهم نمایند.