مقاله طراحی فیلم مخاط چسب ایبوپروفن به منظور تسکین درد و التهاب دهانی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن و اسفند ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از صفحه ۱۳۲ تا ۱۴۰ منتشر شده است.
نام: طراحی فیلم مخاط چسب ایبوپروفن به منظور تسکین درد و التهاب دهانی
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ایبوپروفن
مقاله فیلم مخاط چسب
مقاله درد
مقاله التهاب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بحری نجفی رحیم
جناب آقای / سرکار خانم: یاری امین
جناب آقای / سرکار خانم: توکلی ناصر
جناب آقای / سرکار خانم: کشوری مهتاب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: اشکال مخاط چسب، از سیستم های دارورسانی جدید هستند که بصورت قرص و فیلم موجودند. فیلم مخاط چسب دهانی زمان توقف دارو را طولانی می کند و یک شیب بالای غلظتی برای نفوذ ارائه می دهد که منجر به بهبود جذب دارو می شود. هدف از این مطالعه تهیه سیستم تحویل منطقه ای داروی ایبوپروفن به منظور تسکین درد و التهاب خفیف تا متوسط دهانی از طریق تهیه ی فرمولاسیون مخاط چسب دهان بود.
روش بررسی: در این مطالعه تجربی فیلم های مخاط چسب ایبوپروفن با روش Casting و با بکارگیری ترکیبات مختلفی از پودر یودراژیت (EUDRAGIT RL100) و سدیم کربوکسیل متیل سلولوز (NaCMC) به عنوان پلیمر و گلیسرین و پروپیلن گلیکول به عنوان پلاستی سایزر تهیه و از نظر ویژگی های ظاهری و فارماسیوتیکسی مانند ظاهر، وزن، ضخامت، قدرت چسبندگی، زمان آزادسازی، زمان از هم پاشیدگی و قدرت بارگیری دارو در فیلم بررسی شدند. داده ها با استفاده از آزمون آماری آنالیز واریانس و تست تعقیبی توکی در نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: سرعت آزاد سازی دارو در فرمولاسیون های مختلف مورد بررسی تفاوت زیادی نشان نداد. استفاده از یودراژیت به میزان بیشتر از ۱۰۰۰ میلی گرم موجب افزایش ویسکوزیته سیستم و کاهش خلل و فرج و ظاهر مناسب فیلم شد اما فیلم های ساخته شده با یودراژیت و
NaCMC از نظر ویژگی های ظاهری و فارماسیوتیکسی قابل قبول تر بودند.
نتیجه گیری: بهترین فرمولاسیون با چسبندگی مناسب و سرعت آزادسازی مورد نظر شامل ۳۵ میلی گرم ایبوپروفن، ۲۰۰ میلی گرم
NaCMC  و 1500 میلی گرم یودراژیت بود که به دلیل ویسکوزیته بالا، قدرت چسبندگی مناسب، نوسانات کم در آزادسازی دارو (در طول ۴ ساعت) به عنوان فرمولاسیون برتر انتخاب شد؛ لذا به نظر می رسد این شکل دارویی بتواند مورد توجه و استفاده ی بسیاری از بیماران قرار گیرد.