مقاله طبقه بندی موج گرما در استان گیلان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در جغرافیای طبیعی از صفحه ۱ تا ۱۶ منتشر شده است.
نام: طبقه بندی موج گرما در استان گیلان
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله موج گرما
مقاله تنش گرما
مقاله استان گیلان
مقاله مخاطرات حدی
مقاله تغییرات آب و هوا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: علیجانی بهلول
جناب آقای / سرکار خانم: ثروتی محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: علی زاده ویلنی عمران

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پدیده موج گرما یکی از موثرترین پدیده های هواشناسی است که تاثیر بسیار شگرفی بر روی اکوسیستم ها و فعالیت های انسانی می گذارد، سبب ایجاد مشکلات اقتصادی و افزایش نرخ مرگ و میر می شود. هدف اصلی این مقاله شناخت و طبقه بندی پدیده موج گرما و پراکندگی مکانی آن در استان گیلان می باشد. این پژوهش متشکل از دو بخش می باشد: بخش اول مجموع روزهای دارای تنش گرما و بخش دوم دوره هایی که موج گرما وجود دارد. در هر دو روش از مقیاس ۱ (Minor) تا۵ (Extreme)  استفاده شده است، مهمترین یافت های پژوهش عبارتند از :
– در پراکندگی مکانی روزهای تنش گرما و موج گرما، ارتفاع ها، رطوبت و ویژگی های سواحل تاثیر زیادی دارد، به طوری که ایستگاه های نزدیک به ساحل وکم ارتفاع (به غیر از انزلی) دارای بالاترین روزهای استرس و موج گرما بوده و ایستگاه های نواحی کوهستانی و دور از سواحل مرطوب (غیر از منجیل) دارای کمترین فراوانی موج گرما بوده اند.
– رده پنجم موج گرما (EXTREME) دارای بالاترین فراوانی موج گرما و به دنبال آن رده های سوم، دوم، چهارم و بعد رده اول قرار دارد.
شهرهای آستارا، رشت، لاهیجان و کیاشهر به خاطر رطوبت بالا دارای بیشترین فراوانی موج گرم گرم ترین شهرها و شهر انزلی به عنوان خنک ترین شهر ساحلی است.