مقاله ضرورت آموزش «خانواده مبنا» جهت مقاوم سازی مسکن روستایی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در مسکن و محیط روستا از صفحه ۳۹ تا ۵۲ منتشر شده است.
نام: ضرورت آموزش «خانواده مبنا» جهت مقاوم سازی مسکن روستایی
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آموزش روستاییان
مقاله آموزش خانواده مبنا
مقاله مقاوم سازی
مقاله مسکن روستایی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهدوی نژاد محمدجواد
جناب آقای / سرکار خانم: پورفتح اله مائده
جناب آقای / سرکار خانم: علی محمدی فرزانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقاوم سازی مسکن روستایی یکی از موضوعات مهم و اساسی در جهت ارتقای کیفیت زندگی روستاییان و جلوگیری از آسیب های احتمالی در زمان بروز سوانح طبیعی است. به همین سبب، مقاوم سازی مسکن روستایی به عنوان یکی از محورهای اساسی دردستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر نهادها و دستگاههای مسوول قرار گرفته است. فعالیت های زیادی با هدف نهادینه سازی فرهنگ ساخت و ساز مقاوم و هم چنین مقاوم سازی خانه های موجود، صورت گرفته است. یکی از مهم ترین آن ها آموزش روستاییان است. آموزش چگونگی بهره گیری از مصالح، کیفیت ساخت و ساز مقاوم و غیره، از جمله مهم ترین این موارد است. اما سوال اصلی آن است که این آموزش ها چگونه از عمق بیشتری برخوردار خواهد شد و تاثیر آن نیز دوام بیشتری پیدا خواهد کرد؟
بر اساس فرضیه مورد نظر پژوهش، اگر به جای افراد، خانواده ها آموزش ببینند- آموزش خانواده مبنا- آموزش از دوام و پایداری بیشتری برخوردار می شود. برای آزمون این فرضیه چهار روستا به طور تصادفی انتخاب شدند و در هر یک، دو گروه مورد ارزیابی قرار گرفتند. گروه اول شامل کسانی است که به صورت انفرادی در آموزش ها شرکت کرده اند و گروه دوم به کسانی اختصاص دارد که به صورت خانوادگی در آموزش ها شرکت کرده اند. نتایج پژوهش نشان دهنده آن است که هر چند آموزش های خانواده مبنا در آغاز، موفقیت چندانی را نشان نمی دهند، لیکن پس از گذشت زمان و به خصوص پایان دوره، موفقیت بالاتری را به همراه داشته اند.