مقاله ضایعات متعدد ژانت سل گرانولوما مرتبط با هیپر پاراتیروئیدیسم ثالثیه: گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مرداد ۱۳۹۲ در مجله دانشکده دندان پزشکی اصفهان از صفحه ۲۸۴ تا ۲۹۱ منتشر شده است.
نام: ضایعات متعدد ژانت سل گرانولوما مرتبط با هیپر پاراتیروئیدیسم ثالثیه: گزارش مورد
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ژانت سل گرانولوما
مقاله هیپر پاراتیروئیدیسم
مقاله آلکالین فسفاتاز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دیهیمی پرویز
جناب آقای / سرکار خانم: امجدی محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: شیرانی سمانه
جناب آقای / سرکار خانم: کلانتری مهسا
جناب آقای / سرکار خانم: جعفری مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: تولید بیش از حد هورمون پاراتیروئید، بیماری هیپر پاراتیروئیدیسم را ایجاد می کند که به سه دسته اولیه، ثانویه و ثالثیه تقسیم می شود. هیپر پاراتیروئیدیسم ثالثیه به ندرت در تعدادی از بیماران مبتلا به هیپر پاراتیروئیدیسم ثانویه به دنبال بیماری های کلیوی طولانی مدت و مزمن و متعاقب هیپرپلازی خود به خود یا آدنوم یک یا چند غده پاراتیروئید ایجاد می شود. علایم سه گانه کلاسیک بیماری هیپر پاراتیروئیدیسم شامل سنگ های کلیوی، تغییرات استخوانی و زخم های دوازدهه در این نوع نیز مشاهده می شود. گاه برخی از ضایعات ژانت سل فکین با هیپر پاراتیروئیدیسم در ارتباط است.
شرح مورد: بیمار خانمی ۵۶ ساله بود که با شکایت از وجود یک ضایعه برجسته در تنه فک پایین مراجعه کرده بود. سابقه پزشکی بیمار نشان داد که مبتلا به بیماری مزمن کلیوی است. با توجه به یافته های بالینی، آزمایشگاهی، رادیوگرافی و بافت شناسی، تشخیص ژانت سل گرانولوما مرتبط با هیپر پاراتیروئیدیسم ثالثیه مطرح گردید.
نتیجه گیری: در هیپر پاراتیروئیدیسم ثانویه که در بیماران کلیوی یا بیمارانی که مدت های طولانی تحت درمان دیالیز قرار داشتند ایجاد می شود، میزان کلسیم خون طبیعی یا کمتر از میزان معمول بوده است و میزان فسفر و آلکالین فسفاتاز افزایش می یابد. در هیپر پاراتیروئیدیسم ثالثیه، مشابه با هیپر پاراتیروئیدیسم اولیه، میزان کلسیم و آلکالین فسفاتاز افزایش و میزان فسفات کاهش می یابد. در همه انواع هیپر پاراتیروئیدیسم، تغییرات استخوانی که مهم ترین آن ها ضایعه ژانت سل گرانولوماست، روی می دهد.