مقاله شیوع anti-HBc و anti-HBs در اهداکنندگان خون HBsAg منفی در استان سیستان و بلوچستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در فصلنامه پژوهشی خون از صفحه ۲۳۱ تا ۲۳۸ منتشر شده است.
نام: شیوع anti-HBc و anti-HBs در اهداکنندگان خون HBsAg منفی در استان سیستان و بلوچستان
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هپاتیت B
مقاله هپاتیت C
مقاله اهداکنندگان خون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پازکیان مهدیه
جناب آقای / سرکار خانم: شریفی زهره
جناب آقای / سرکار خانم: پورفتح اله علی اکبر
جناب آقای / سرکار خانم: حمیدپور محسن
جناب آقای / سرکار خانم: صانعی مقدم اسماعیل
جناب آقای / سرکار خانم: خسروی سهیلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: رایج ترین مارکر مورد استفاده جهت تشخیص عفونت HBV در اهداکنندگان خون، غربالگری HBsAg است که عدم شناسایی آن، به عللی مانند دوره پنجره، موتاسیون در ژن S و یا کاهش ساخت این Ag، ممکن است در گیرندگان این فرآورده ها ایجاد بیماری نماید. از آن جایی که شیوع anti-HBc در جمعیت ها با شیوع HBsAg متناسب است، بنابراین لازم است در مناطقی با شیوع بالای HBV، مطالعه هایی در زمینه ارزیابی شیوع anti-HBc در اهداکنندگان خون، انجام شود. هدف از این مطالعه بررسی شیوع مارکرهای anti-HBc و anti-HBs در اهداکنندگان خون در سیستان و بلوچستان بود.
مواد و روش ها: مطالعه انجام شده از نوع مقطعی بود. ۱۵۰۰ نمونه HBsAg منفی از پایگاه انتقال خون سیستان و بلوچستان جمع آوری و بر روی آن ها، آزمایش anti-HBc و بر روی نمونه های anti-HBc مثبت، آزمایش anti-HBs با روش الایزا انجام شد. داده ها با روش آماری کای دو و نرم افزار ۱۶ SPSS، تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: از ۱۵۰۰ اهداکننده HBsAg منفی، ۱۴۴ مورد یعنی ۹٫۶%، anti-HBc مثبت بودند که ۱۰۷ نفر (۷۴٫۳%) از آن ها، تیتر ایمنی از anti-HBs داشتند.
نتیجه گیری: در این مطالعه شیوع anti-HBc در اهداکنندگان خون در سیستان و بلوچستان بالا بود. با توجه به این که درصد بالایی از اهداکنندگان با سابقه، حاوی تیتر ایمن بودند و هم چنین نقش anti-HBc می تواند جهت حذف موارد آلوده HBV و ارتقای سلامت خون به تشخیص HBV-DNA و عدم حضور anti-HBs مرتبط باشد، حذف خون های anti-HBc مثبت می تواند باعث محروم شدن آن ها جهت اهدای خون شود و ذخایر خونی را محدود نماید.