مقاله شیوع و علل سوفل های قلبی در شیرخواران ۲ تا ۲۴ ماهه در شهر کرمان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان از صفحه ۱۱۴ تا ۱۲۲ منتشر شده است.
نام: شیوع و علل سوفل های قلبی در شیرخواران ۲ تا ۲۴ ماهه در شهر کرمان
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بیماری مادرزادی قلبی
مقاله سوفل
مقاله نقص دیواره بین بطنی
مقاله شیرخوران
مقاله شانت های چپ به راست

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: باقری محمدمهدی
جناب آقای / سرکار خانم: ترابی نژاد محمدحسین
جناب آقای / سرکار خانم: جمالی زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: بانشی محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: بیماری مادرزادی قلبی یکی از شایع ترین ناهنجاری ها در بدو تولد می باشد که نیاز به تشخیص و درمان به موقع دارد. هدف از این مطالعه، تعیین شیوع و علل سوفل های قلبی و ارزیابی ارتباط آن ها با بیماری های مادرزادی قلبی می باشد. شناخت علل این سوفل ها می تواند ما را در تصمیم گیری و درمان مناسب آن ها یاری نماید.
روش: این مطالعه مقطعی بر روی ۲۷۵۷ شیر خوار ۲ تا ۲۴ ماهه در شهر کرمان انجام شد. شیرخوارانی که دارای سوفل قلبی بودند، جهت ارزیابی بیشتر و اکوکاردیوگرافی به فوق تخصص قلب کودکان ارجاع می شدند.
یافته ها: از بین ۲۷۵۷ شیرخوار ۲ تا ۲۴ ماهه که تحت معاینه قلبی قرار گرفتند، ۱۴۵ نفر (۵٫۲۹ درصد) دارای سوفل قلبی بودند که ۷۱ شیرخوار (۴۹ درصد) دختر و ۷۴ شیرخوار (۵۱ درصد) پسر بودند (۰٫۹۳=P). شیوع سوفل های بی گناه و غیر طبیعی در بین شیرخواران، به ترتیب ۴۹ و ۵۱ درصد بود. روی هم رفته، شانت های قلبی چپ به راست (شامل نقص دیواره بین بطنی یا VSD، نقص دیواره بین دهلیزی یا ASD، مجرای شریانی بازمانده یا PDA و نقص دیواره بطنی- دهلیزی یا AVSD) شایع ترین ضایعات قلبی در شیرخواران بودند که در بین آن ها، شایع ترین ناهنجاری تشخیص داده شده، نقص دیواره بین بطنی (۲۱٫۶ درصد) بود.
نتیجه گیری: بر اساس این مطالعه، شیوع سوفل های غیر طبیعی که ارتباط با بیماری های قلبی دارد، در شیرخواران بیش از سوفل های بی گناه می باشد و این موضوع، لزوم انجام معاینه قلبی دقیق را می رساند تا با غربالگری به موقع، از عوارض جبران ناپذیر بیماری های قلبی در این سنین جلوگیری شود.