مقاله شیوع سندرم پیش از قاعدگی و عوامل موثر بر آن در دانشجویان پزشکی مونث دانشگاه علوم پزشکی ارومیه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر ۱۳۹۲ در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از صفحه ۷۰۲ تا ۷۱۰ منتشر شده است.
نام: شیوع سندرم پیش از قاعدگی و عوامل موثر بر آن در دانشجویان پزشکی مونث دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سندرم پیش از قاعدگی
مقاله شیوع
مقاله دانشجویان پزشکی
مقاله ارومیه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرخ اسلاملو حمیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: نبی لو بهرام
جناب آقای / سرکار خانم: اشنویی سیما
جناب آقای / سرکار خانم: اکبری الهام

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پیش زمینه و هدف: سندرم پیش از قاعدگی یک اختلال شایع سایکوسوماتیک است که ارتباط واضحی با قاعدگی در زنان در سنین باروری داشته و بعد از تخمک گذاری ظاهر می شود و در طی چند روز از شروع قاعدگی بر طرف می شود. هدف از این مطالعه تعیین شیوع، شدت و عوامل موثر بر سندرم پیش از قاعدگی در دانشجویان پزشکی دختر دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بوده است.
ابزار و روش کار: در این پژوهش تعداد ۱۴۲ نفر از دانشجویان دختر رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بدون نمونه گیری وارد مطالعه شدند و پرسشنامه استاندارد DSM-IV مربوط به سندرم پیش از قاعدگی و نیز پرسشنامه مقیاس سندرم پیش از قاعدگی را در طی دو دوره یک ماهه تکمیل نمودند.
یافته ها: شیوع PMS در دانشجویان پزشکی بر حسب معیارهای ۳۹٫۴DSM-IV درصد و۷۹٫۶ ICD-10  درصد برآورد شد. شدت ابتلا به PMS در دانشجویان مبتلا به تفکیک ۶۰٫۶ درصد خفیف، ۲۵٫۱ درصد متوسط و در ۱۴٫۲ درصد موارد شدید به دست آمد. شایع ترین علائم PMS، ناپایداری خلقی، کاهش علاقه به فعالیت های روزمره، خلق افسرده و بی قراری شدید بود. PMS به صورت قابل توجهی در دخترانی که سابقه فامیلی مثبت و سابقه استفاده از دارو برای رفع علائم بیماری را داشته اند، بیشتر بود (p<0.05).
بحث و نتیجه گیری: شیوع PMS در دانشجویان پزشکی نسبتا بالاست ولی درصد کمتری از آن ها از اختلال با درجه شدید رنج می برند. شایع ترین علائم مرتبط با سندرم پیش از قاعدگی، علائم سیکولوژیک می باشد.