مقاله شیوع سندرم متابولیک در بیماران مبتلا به برونشیت مزمن و بیماری مزمن انسدادی ریه مراجعه کننده به درمانگاه ریه بیمارستان حضرت رسول اکرم تهران از مهر ۱۳۸۹ تا اسفند ۱۳۸۹ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۲ در علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران) از صفحه ۷۸ تا ۸۵ منتشر شده است.
نام: شیوع سندرم متابولیک در بیماران مبتلا به برونشیت مزمن و بیماری مزمن انسدادی ریه مراجعه کننده به درمانگاه ریه بیمارستان حضرت رسول اکرم تهران از مهر ۱۳۸۹ تا اسفند ۱۳۸۹
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سندروم متابولیک
مقاله برونشیت مزمن
مقاله بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی سیدعلی جواد
جناب آقای / سرکار خانم: صمدانی فرد سیدمحمد
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی پاشاکلایی اسماعیل
جناب آقای / سرکار خانم: رشیدبیگی میلاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سندروم متابولیک (Metaboloc Syndrome=MetS) نوعی اختلال فیزیولوژیک و بیوشیمیایی است که با دیابت یا افزایش قند خون ناشتا، چاقی مرکزی، اختلالات سطح پلاسمایی تری گلیسرید و کلسترول و نیز افزایش فشار خون همراه می باشد. برخی نظریه های جدید نشان داده اند که بروز این سندروم در مبتلایان به بیماری های ریوی نظیر برونشیت مزمن و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD= Chronic Obstructive Pulmonary Disease) بیشتر از جمعیت عادی است. در این مطالعه قصد داریم تا به بررسی شیوع سندروم متابولیک در مبتلایان به COPD و برونشیت مزمن در یک نمونه ایرانی بپردازیم.
روش کار: در این مطالعه مقطعی، ۲۰۴ بیمار مبتلا به COPD و برونشیت مزمن مراجعه کننده به درمانگاه ریه بیمارستان حضرت رسول اکرم تهران از نظر ابتلا به سندروم متابولیک بررسی شدند.سطح خونی چربی های خون TG) و(HDL ، سطحCRP ، مصرف سیگار و سطح FBS ارزیابی و ارتباط آن با ابتلا به سندروم متابولیک سنجیده شد.
یافته ها: شیوع سندروم متابولیک در جمعیت مبتلایان به عوارض ریوی ۴۸% بود. سن بیماران (p=0.003)، چاقی شکمی (P<0.001)،FBS بالا (P=0.04)،TG  بالا (P<0.001) و CRP مثبت (P=0.001) به عنوان متغیرهای مرتبط با (MetS شناخته شدند.
نتیجه گیری: فراوانی سندروم متابولیک در جمعیت مبتلا به COPD و برونشیت مزمن بیش تر از سایرین است. به نظر می رسد، سن و فرآیندهای التهابی، مهم ترین مکانیسم های دخیل در بروز این سندروم باشند.