مقاله شیوع انواع بی نظمی های خواب در کودکان و نوجوانانی که از رینیت آلرژیک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۳۹ تا ۴۶ منتشر شده است.
نام: شیوع انواع بی نظمی های خواب در کودکان و نوجوانانی که از رینیت آلرژیک
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رینیت آلرژیک
مقاله اختلال خواب
مقاله احتقان بینی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سهیلی حبیب
جناب آقای / سرکار خانم: یوسفی پارسا
جناب آقای / سرکار خانم: علاقمند آنیتا
جناب آقای / سرکار خانم: صادقی سده بهمن
جناب آقای / سرکار خانم: توسلی امین
جناب آقای / سرکار خانم: نظیری مهدیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: رینیت آلرژیک در حدود ۴۰% جمعیت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد و شیوع آن نیز در حال افزایش می باشد. اختلال خواب یک مشکل اساسی در بیماران مبتلا به رینیت آلرژیک می باشد. در مطالعات اخیر که بر روی افراد مبتلا به رینیت آلرژیک انجام شده اند، ۶۸ درصد افراد با رینیت دائمی و ۴۸ درصد افراد مبتلا به رینیت فصلی اعلام کردند که بیماری آنها با خوابشان تداخل دارد.
روش کار: در این مطالعه مورد- شاهدی تعداد ۳۳ کودک ۱۸-۶ ساله مبتلا به رینیت آلرژیک وارد مطالعه شدند. ۳۵ کودک دیگر که مبتلا به رینیت آلرژیک نبودند نیز به عنوان گروه شاهد وارد مطالعه شدند و به روش بلوکی همسان سازی شدند. سپس پرسشنامه ای حاوی اطلاعات دموگرافیک و انواع اختلالات خواب از والدین کودک پرسیده شد.
یافته ها: به غیر از اختلالات تنفسی حین خواب، بین دو گروه در اختلالات دیگر خواب اختلاف معنادار مشاهده نشد. شانزده کودک (۴۸٫۵ درصد) گروه مورد در خواب دچار اختلال تنفسی بودند در حالی که هیچ کودکی در گروه شاهد مبتلا به این اختلال نبود (p=0.002).
نتیجه گیری: احتقان بینی اصلی ترین عامل بروز اختلال خواب در کودکان مبتلا به رینیت آلرژیک به شمار می رود. بنابراین به نظر می رسد که اولین علامتی که باید برای رفع آن در این بیماری تلاش شود، احتقان بینی است.