مقاله شیوع آنمی در کودکان ایران: غربالگری بالینی دانش آموزان سال اول مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته دوم اسفند ۱۳۹۲ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۲۲۰۹ تا ۲۲۱۵ منتشر شده است.
نام: شیوع آنمی در کودکان ایران: غربالگری بالینی دانش آموزان سال اول مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آنمی
مقاله دانش آموزان
مقاله ایران
مقاله غربالگری
مقاله شیوع

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جاری محسن
جناب آقای / سرکار خانم: کلیشادی رویا
جناب آقای / سرکار خانم: اردلان گلایول
جناب آقای / سرکار خانم: طاهری مجذوبه
جناب آقای / سرکار خانم: تسلیمی مهناز
جناب آقای / سرکار خانم: مطلق محمداسماعیل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: آنمی یکی از مسایل شایع بهداشتی در دنیا است که به ویژه در کودکان و نوجوانان با اختلال رشد و تکامل، کاهش ضریب هوشی و افت تحصیلی، مشکلات خلقی و رفتاری همراه است. مطالعه حاضر جهت تعیین شیوع این بیماری در دانش آموزان و شناسایی افراد مبتلا و در معرض خطر در سراسر ایران انجام شد.
روش ها: در این مطالعه توصیفی- مقطعی، در طی برنامه معاینات دانش آموزی، تمام دانش آموزان سال اول ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان سراسر کشور از نظراختلالات مختلف از جمله آنمی معاینه شدند. وجود علایم بالینی و نشانه های آنمی در معاینه فیزیکی، ملاک آنمیک بودن فرد در نظر گرفته شد. گردآوری داده ها با استفاده از اطلاعات مندرج در شناسنامه سلامت دانش آموزان انجام گردید.
یافته ها: این مطالعه، شیوع آنمی را در دانش آموزان ۴٫۵ درصد نشان داد. شیوع آنمی در دختران ۵٫۵ درصد، در پسران ۳٫۵ درصد، در شهرها ۴٫۶ درصد و در روستاها ۴٫۱ درصد به دست آمد. شیوع آنمی در دانش آموزان سال اول ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان به ترتیب ۴٫۸، ۴٫۵ و ۴٫۱ درصد بود.
نتیجه گیری: شیوع آنمی در دانش آموزان به ویژه سال اول ابتدایی، نگران کننده است و اهمیت بیماریابی دقیق و شناسایی افراد در معرض خطر با برنامه های غربالگری گسترده، مداوم و با حساسیت بالا را می رساند. همچنین طراحی و اجرای برنامه های مناسب جهت پیشگیری و درمان بیماری در جامعه و مدارس ضروری است.