مقاله شیخ الرئیس قاجار و اتحاد اسلام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در مسکویه از صفحه ۷۳ تا ۹۰ منتشر شده است.
نام: شیخ الرئیس قاجار و اتحاد اسلام
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ابوالحسن میرزا شیخ الرئیس قاجار
مقاله اتحاد اسلام
مقاله استعمار
مقاله استبداد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قره داغی معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: شیخ نوری محمدامیر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ابوالحسن میرزا – شیخ الرئیس قاجار – از اندیشمندان دوره ناصری و مظفری است که کمتر مورد توجه پژوهشگران تاریخ قرار گرفته است. با وجود انتسابش به خانواده سلطنتی، در تقسیم قدرت سهمی نداشته و از مخالفان سرسخت حکومت استبدادی قاجار محسوب می شده است. به دلیل مخالفت با حکومت ناصرالدین شاه مدتی در عثمانی سکونت و با سیاست اتحاد اسلام همکاری نمود و در راستای این هدف به تالیف رساله اتحاد اسلام دست زد. این رساله از جمله بهترین رسایل به زبان فارسی در ارائه راهکارهایی برای اصلاح مباحث دینی به شمار می رود. شیخ در این رساله، علاوه بر تجدید اصلاحات دینی، از عوامل انحطاط و عقب ماندگی کشور ایران نیز سخن به میان آورده است. با وجود همکاری بسیار نزدیک مشارالیه با اتحاد اسلام، از مدافعان سرسخت اصول اساسی شیعه نیز به شمار می رود.
در ابتدای پژوهش حاضر، به صورت اجمالی به شرح زندگی وی اشاره شده، سپس سفرهای شیخ به استانبول و همکاری هایش با انجمن اتحاد اسلام و روشنفکران ایرانی مقیم استانبول و رساله اتحاد اسلام وی و اندیشه سیاسی شیخ در این زمینه مورد تحلیل و نقد و بررسی قرار گرفته و سرانجام نتیجه گیری و اظهار نظر نهایی صورت گرفته است.