مقاله شناسایی و اثبات گونه ای دو محصولات فرآوری دریایی (Scomberomorus commerson و Macruronus magellanicus) در برخی مراکز فروش ایران با روش های زیست فناوری مبتنی بر DNA که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در شیلات از صفحه ۹۷ تا ۱۰۳ منتشر شده است.
نام: شناسایی و اثبات گونه ای دو محصولات فرآوری دریایی (Scomberomorus commerson و Macruronus magellanicus) در برخی مراکز فروش ایران با روش های زیست فناوری مبتنی بر DNA
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ردیابی محصولات غذایی
مقاله شناسایی ژنتیکی
مقاله DNA بارکدینگ
مقاله محصولات آبزی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: غیاثوند زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: چنگیزی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: اسلامی مجاوری پیمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این تحقیق برای تشخیص مولکولی صحت گونه ای دو محصول فیله شده از ماهی هوکی و شیر که بصورت بسته بندی در فروشگاه در ایران عرضه می گردند، صورت پذیرفت. جهت تعیین هویت از روش DNA بارکدینگ و بهره گیری از ناحیه سیتوکروم اکسیداز I (COI) با ۶۵۰ جفت باز و پایگاه های اطلاعاتی ژنتیکی NCBI و BOLD)) The Barcode of Life Data Systems استفاده شد. در پایان مشخص گردید که برچسب درج شده بر روی فیله ماهی شیر تقلبی بوده و یک ماهی با ارزش اقتصادی کمتر (قباد) در آن قرار داده شده است. نتایج بدست آمده لزوم نگرانی در مورد کنترل کیفی و احراز هویت گونه ای محصولات عمل آوری شده شیلاتی را بیان می دارد.