مقاله شناسایی مزیت های رقابتی مورد نیاز برای دستیابی به آرمان های علمی چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مدیریت فرهنگ سازمانی از صفحه ۲۵۵ تا ۲۷۶ منتشر شده است.
نام: شناسایی مزیت های رقابتی مورد نیاز برای دستیابی به آرمان های علمی چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تولید علم
مقاله چشم انداز
مقاله چشم انداز علمی
مقاله مزیت رقابتی
مقاله ایران ۱۴۰۴

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عطاردی محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
برای دستیابی به جایگاه اول علمی در سطح منطقه آسیای جنوب غربی، مزیت های رقابتی حیاتی است. تعیین جایگاه رقابتی ایران و بررسی وضعیت مزیت رقابتی پایدار در مقایسه با کشورهای دیگر منطقه، پیش نیاز دستیابی به چشم انداز و اتخاذ راهبردهای رقابتی مناسب است.
در این تحقیق، پس از تعیین جایگاه علمی کنونی کشور، عواملی که به ایجاد مزیت رقابتی مورد نیاز برای دستیابی به جایگاه نخست علمی کشور منجر می شود، اولویت بندی می شود. بدین منظور، این عوامل با مصاحبه با مسوولان آموزش و تحقیقات و صاحب نظران این حوزه در کشور، شناسایی شد. سپس، با به کارگیری فنAHP این عوامل اولویت بندی می شود.
نتایج تحقیق نشان می دهد با شتاب علمی کنونی، ایران بسیار زودتر از آرمان چشم انداز به رتبه اول منطقه آسیای جنوب غربی دست خواهد یافت. لازمه حفظ این شتاب علمی، تمرکز بر عواملی است که سبب ایجاد مزیت رقابتی برای کشور می شود. عوامل یادشده به تعداد ۲۰ عامل در سه دسته منابع انسانی – مالی، توسعه نرم افزاری و توسعه سخت افزاری طبقه بندی و اولویت بندی شد. ضرایب اهمیت عوامل نشان می دهد منابع مالی و انسانی، مهم ترین نقش را در این زمینه ایفا می کنند.