مقاله شناسایی ترکیب های اسانس دو گونه ی پربازده اکالیپتوس E.gillii Maiden و E.leu-coxylon و بررسی امکان جداسازیسزکوئی ترپنوئیدها و منوترپنوئیدها با روش کلونجر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۵ در گیاه و زیست بوم از صفحه ۶۹ تا ۷۸ منتشر شده است.
نام: شناسایی ترکیب های اسانس دو گونه ی پربازده اکالیپتوس E.gillii Maiden و E.leu-coxylon و بررسی امکان جداسازیسزکوئی ترپنوئیدها و منوترپنوئیدها با روش کلونجر
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اکالیپتوس
مقاله گونه جی لی-گونه لوکگسیلون-اکالیپتول

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بیگدلی محسن
جناب آقای / سرکار خانم: درویش محمدرئوف

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اکالیپتوس در ۹۵ درصد از جنگل های استرالیا انتشار دارد. در ایران به ویژه در منطقه خلیج عمانی شامل قسمت هایی از بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس، بوشهر، خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد، ایلام و باختران و هم چنین به طور پراکنده در سواحل دریای خزر به ویژه شرق آن، کشت می شود. اسانس اوکالیپتوس معطر بوده و به عنوان آنتی سپتیک و معرق و خلط آور به کار می رود. ترکیب های اسانس برگ دو گونه اکالیپتوس مورد بررسی قرار گرفت. از گونه E.gillii در کل ۴ درصد وزنی اسانس به دست آمد که ۲٫۹۴ درصد آن پس از نیم ساعت از جز اول و ۱٫۰۶ درصد پس از دو ساعت از جز دوم جدا شد. و از گونه E.leu.coxylon در کل ۳٫۱۵ درصد وزنی نسبت به برگ خشک اسانس به دست آمد که ۲ درصد اسانس در نیم ساعت اول و ۱٫۱۵ درصد در پایان اسانس گیری جمع آوری گردید. شناسایی ترکیبات دو گونه فوق به ترتیب وجود ۱۴ ترکیب و ۸ ترکیب را بیان می نمود که عمده ترین ترکیب ها در جز اول و دوم E.gillii به ترتیب شامل ۱ و ۸ سینئول (۷۸٫۱۳% و ۳۶٫۷۷%)، آلفا-پینن (% ۱۰٫۴۴ و ۲۶٫۷۷%) و ترانس پینوکارواول (%۶٫۱۴ و %۴٫۶۷) و سزکوئی ترپن های ویریدی فلورول (%۱۱٫۵) و بتا ایدسمول (%۷٫۱۵) که فقط در جز دوم وجود داشتند. عمده ترین ترکیب های جز اول و دوم E.leu-coxylon به ترتیب شامل ۱ و ۸- سینئول (%۸۹٫۰۷ و %۷۷٫۰۶)، آلفا پینن (%۴٫۵ و %۱۱٫۵)، آلفا ترپینئول (%۱٫۸۳ و %۲٫۲۱) و ویریدی فلورول (%۰٫۶۵ و %۵٫۳۹) بودند.