مقاله شناسایی بذور گونه های مختلف جنس تاج خروس (.Amaranthus spp) با استفاده از رهیافت بینایی ماشین و شبکه های عصبی مصنوعی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در تحقیقات بذر (علوم و تکنولوژی بذر) از صفحه ۷۴ تا ۸۵ منتشر شده است.
نام: شناسایی بذور گونه های مختلف جنس تاج خروس (.Amaranthus spp) با استفاده از رهیافت بینایی ماشین و شبکه های عصبی مصنوعی
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تاج خروس
مقاله پردازش تصویر
مقاله شبکه های عصبی مصنوعی
مقاله طبقه بندی بذر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اقبالی لیلا
جناب آقای / سرکار خانم: صدرآبادی حقیقی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: معین راد حمید
جناب آقای / سرکار خانم: باقری علیرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
به منظور شناسایی بذور سه گونه Amaranthus viridis، Amaranthus retroflexus و amaranthus albus با استفاده از رهیافت بینایی ماشین و شبکه عصبی، آزمایشی طی سال ۱۳۹۱ در آزمایشگاه علف های هرز دانشگاه فردوسی مشهد به انجام رسید. پس از تهیه تصویر بذرها، اطلاعات مربوط به خصوصیات شکلی هر بذر استخراج شد . نتایج نشان دادکه شبکه عصبی چند لایه پرسپترون با تابع انتقال تانژانت هیپربولیک (Tanhaxon) و قانون یادگیری Momentum به عنوان بهترین شبکه بود. دقت کلی شناسایی در شبکه های عصبی ساخته شده از داده های خام ۱۵ متغیر پیش گو معادل ۷۴٫۷۵  درصد و در شبکه هایی که تعداد متغیر های پیش گوی ورودی بر اساس رگرسیون قدم به قدم تعیین شده بود معادل ۷۶٫۲۴ درصد بود. این مقدار در شبکه های ساخته شده از داده های نرمال ۱۵ متغیر پیش گو معادل ۸۲ درصد بود و برای شبکه عصبی ساخته شده از داده های نرمال انتخاب شده توسط رگرسیون قدم به قدم نیز معادل ۷۹٫۸۱ درصد بود. در مجموع استفاده از خصوصیات شکلی بذور برای شناسایی بذور گونه های تاج خروس نسبتا قابل قبول بود که استفاده از سایر خصوصیات شکلی، رنگی و بافتی سطح بذر برای افزایش دقت شناسایی توصیه می شود.