مقاله شایع ترین گیاهان دارویی مورد خریداری از عطاری ها در شهر تهران در سال ۱۳۸۷ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۴۷۷ تا ۴۸۲ منتشر شده است.
نام: شایع ترین گیاهان دارویی مورد خریداری از عطاری ها در شهر تهران در سال ۱۳۸۷
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گیاهان دارویی
مقاله عطاری
مقاله تهران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عشایری ندا
جناب آقای / سرکار خانم: عباسیان علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: جانبخش سحر
جناب آقای / سرکار خانم: شیبانی سمیرا
جناب آقای / سرکار خانم: سوداگری فائزه
جناب آقای / سرکار خانم: مینایی باقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گیاهان یکی از اولین و در دسترس ترین منابع قابل استفاده در درمان می باشند. امروزه استفاده از گیاهان دارویی به شدت درحال افزایش است. شناخت سلیقه و رویکرد جوامع به مصرف گیاهان دارویی و همچنین توجه به دیدگاه ها و پیشنهادهای مصرف کنندگان گیاهان دارویی، می تواند راهنمای خوبی برای برنامه ریزان و سیاست گزاران صنعت دارویی کشور باشد و با برنامه ریزی، آموزش های لازم در مورد گیاهان پرمصرفتر به پزشکان و حتی به سایر مردم داده شود. لذا در این مطالعه شایعترین گیاهان دارویی خریداری شده از عطاری ها شهر تهران در سال ۱۳۸۷ مورد بررسی قرار گرفت.
در این مطالعه اطلاعات مربوط به مصرف داروهای گیاهی در شهر تهران از طریق پرسش از فروشندگان مغازه های عطاری بدست آمده است. نمونه گیری به روش چند مرحله ای انجام گردید. در ابتدا شهر تهران به پنج منطقه شمال، جنوب، مرکز، شرق و غرب تقسیم شده و سپس از هر منطقه ده عطاری به روش نمونه گیری تصادفی وارد مطالعه شده اند. پرسشگران نام پرفروشترین داروهای گیاهی در فصول مختلف سال را در فرم های جمع آوری اطلاعات ثبت و سطح تحصیلات، رشته تحصیلی، سابقه کار در عطاری و منبعی که این فروشنده اطلاعات دارویی خود را از طریق آن کسب کرده است نیز پرسیده شد.
در مجموع اطلاعات مربوط به پنجاه عطاری مورد آنالیز آماری قرار گرفت. میانگین سنی عطاران ۴۰٫۰۸ و میانگین تجربه کاری آنها در این حرفه ۱۶٫۷۷ سال بود. شایعترین گیاهان خریداری شده از عطاران در فصل بهار به ترتیب، گل گاو زبان، سنبل الطیب ، خاکشیر، بنفشه در فصل تابستان به ترتیب خاکشیر، کاسنی، شاتره، تخم شربتی، در فصل پاییز، به ترتیب آویشن، پنیرک، گل ختمی، گل بنفشه و در فصل زمستان به ترتیب دارچین، زنجبیل، چهار گل و آویشن بوده است.
با توجه به شیوع بالای مصرف برخی گیاهان در بین مردم، به نظر می رسد باید برنامه ریزی لازم در جهت آموزش پزشکان و حتی در حد محدودتر، سایر مردم در خصوص موارد صحیح مصرف و نحوه صحیح مصرف این گیاهان که پر کاربردتر می باشند صورت گیرد.