مقاله سیاست خارجی ترکیه در قبال بیداری اسلامی در جهان عرب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در پژوهشنامه روابط بین الملل (علوم سیاسی و روابط بین الملل) از صفحه ۱۸۵ تا ۲۲۵ منتشر شده است.
نام: سیاست خارجی ترکیه در قبال بیداری اسلامی در جهان عرب
این مقاله دارای ۴۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سیاست خارجی فعال
مقاله ترکیه
مقاله بیداری اسلامی
مقاله حزب عدالت وتوسعه
مقاله جهان عرب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طباطبایی سیدمحمد
جناب آقای / سرکار خانم: فضلی خانی اکرم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تحولات دولت های عربی که از سال ۲۰۱۰ در تونس آغاز شد و دومینووار به کشورهای دیگر از جمله مصر و لیبی رسید، باعث واکنش دولت های مختلف شد که یکی از آنها ترکیه است. ترکیه در دوران حزب عدالت و توسعه حضور خود را در جهان عرب و خاورمیانه پررنگ کرده است و بیداری اسلامی نیز فرصتی در اختیار سیاست گزاران این دولت قرار داد تا با حضور فعال در جریان این تحولات، اهداف خود را جدی تر از قبل در منطقه پیگیری کنند.
در این مقاله سعی بر این است تا به واکاوی تاثیر تغییر نگاه سیاست گزاران ترکیه در دوران حزب عدالت و توسعه بر سیاست خارجی فعال این کشور در قبال بیداری اسلامی در جهان عرب پرداخته شود، بدون اینکه بخواهیم درستی یا نادرستی، موفقیت یا عدم موفقیت سیاست خارجی ترکیه را مورد ارزیابی قرار دهیم. همچنین، چگونگی حضور این کشور در پژوهشنامه روابط بین الملل قالب رفتارهای میانجی گری، حمایت، همراهی با ناتو و سفر مقامات ترکیه ای به کشورهای عربی بررسی می شود. چرایی حضور دولت ترکیه در قالبتلاش برای گسترش مدل اسلام ترکیه ای در منطقه، تبدیل شدن به پل واسطی میان خاورمیانه اسلامی با اروپا، حمایت از منافع آمریکا در جهان عرب، تبدیل شدن به الگوی هویتی منطقه ای و تلاش برای رهبری در اصلاحات منطقه و رقابت هویتی با ایران مورد مطالعه قرار گرفته است.