مقاله سیاست انگلیس در ایران در واقعه سوم شهریور ۱۳۲۰ ش که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان و پاییز ۱۳۸۶ در مسکویه از صفحه ۳۱ تا ۷۲ منتشر شده است.
نام: سیاست انگلیس در ایران در واقعه سوم شهریور ۱۳۲۰ ش
این مقاله دارای ۴۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سیاست انگلیس
مقاله ایران
مقاله سوم شهریور
مقاله ۱۳۲۰ ش
مقاله جنگ جهانی دوم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تنهاتن ناصری ایرج

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این مقاله نگاهی به سیاست دولت بریتانیا در طی دوران پهلوی اول در ایران دارد که متکی بر دو اصل بوده است. اول ایجاد سدی در مقابل نفوذ سوسیالیسم به ایران و ممانعت از گسترش آن به سایر کشورهای خاورمیانه و به خصوص هندوستان بود. دوم که اهمیت بیشتری داشت، تامین امنیت چاه ها و لوله های نفت و تضمین ادامه جریان آن به خلیج فارس. سپس به آغاز جنگ جهانی دوم و سیاست بی طرفی ایران می پردازد که این سیاست اهداف و منافع انگلیس در ایران را مورد تهدید قرار نمی داد، بلکه از آن حفاظت می کرد. اما یورش آلمان به شوروی در ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱م/۳۰ تیر ۱۳۲۰ ش معادلات سیاسی و نظامی جنگ را برهم زد. لزوم ارسال تسلیحات و تجهیزات برای متفق جدید، شوروی، از یک سوی، و مساعد بودن مسیر ایران از هر نظر از سوی دیگر، توجه ابر قدرت ها را به ایران جلب کرد و برای نیل بدین مقصود، طریق اشغال نظامی را در نظر گرفتند و به بهانه حضور آلمانی ها در ایران که چندان مستدل و معتبر نبود، در روز سوم شهریور ۱۳۲۰ ش/۲۵ اگوست ۱۹۴۱ م به ایران حمله کردند و شمال و جنوب و غرب آن را متصرف شدند.
این مقاله با تکیه بر اسناد و مدارک وزارت امورخارجه ایران و سایر منابع معتبر، به بررسی سیاست انگلیس در این برهه می پردازد و بر این باور است که دولت بریتانیا در طرح و نقشه اشغال ایران پیشگام بوده است. گرچه ایران را «پل پیروزی» نامیدند؛ اما در ازای تمام مساعدت ها و صدمات وارده هیچ گونه بهاء و امتیازی پرداخت نکردند، بلکه هدف خود را به دولت ایران با فشار دیپلماتیک و نیروی نظامی تحمیل نمودند؛ در نتیجه، می توان چنین استنباط کرد که بار دیگر دولت انگلستان ایران را وجه المصالحه با روسیه قرار داد.