مقاله سنگ نگاری، ژئوشیمی و خاستگاه زمین ساختی اسکوری ها (بازالت های حفره ای) در آتشفشان های نقطه ای خورسند و خاتون آباد (شهربابک-کرمان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در ژئوشیمی از صفحه ۴۲۷ تا ۴۳۹ منتشر شده است.
نام: سنگ نگاری، ژئوشیمی و خاستگاه زمین ساختی اسکوری ها (بازالت های حفره ای) در آتشفشان های نقطه ای خورسند و خاتون آباد (شهربابک-کرمان)
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سنگ های بازالتی حفره دار (اسکوری)
مقاله الیوین بازالت و پیروکسن بازالت
مقاله آلکالن
مقاله خاستگاه گارنت لرزولیتی
مقاله درون صفحه ای

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مرادی سکینه
جناب آقای / سرکار خانم: مرادیان عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آتشفشان های کواترنری خورسند و خاتون آباد در استان کرمان و در شمال شرق و شمال غرب شهربابک قرار دارند. این دو منطقه در حاشیه جنوب غربی ایران مرکزی و در حد فاصل نوار افیولیت ملانژی نائین-بافت و نوار دهج-ساردوئیه (قسمتی از مجموعه ماگمایی ارومیه-دختر می باشد) قرار گرفته اند. واحدهای سنگ شناختی این مناطق شامل بازالت های حفره دار و بمب های مختلف هستند که بر اساس مطالعات میکروسکوپی، الیوین بازالت و پیروکسن بازالت می باشند. الیوین، کلینوپیروکسن و پلاژیوکلاز مهمترین کانی های اصلی و بافت میکرولیتیک پورفیری بافت اساسی در سنگ های مورد مطالعه می باشد. بر اساس بررسی های ژئوشیمیایی، ماگمای تشکیل دهنده ی سنگ های مورد مطالعه دارای ماهیت قلیایی با نسبت Na2O/K2O>1 است. بررسی الگوهای پراکندگی عناصر نادر خاکی برای نمونه های مورد مطالعه نشانگر غنی شدگی سنگ های بازالتی از عناصر LREE و تهی شدگی از عناصر HREE است. الگوی پراکندگی عناصر نادر خاکی نشان دهنده ی تشکیل ماگما از یک خاستگاه گوشته ای استنوسفری (گارنت لرزولیت) است. محیط زمین ساختی منطقه های مورد بررسی در گستره ی درون صفحه ی قاره ای است. در منطقه خورسند کشش حاصل از فعالیت گسل نائین-بافت و در منطقه خاتون آباد، شاخه هایی فرعی از گسل انار موجب شکستگی و سپس بالا آمدن ماگما در امتداد شکستگی ها شده اند.