مقاله سندرم متابولیک و کبد چرب غیر الکلی: رویکرد تغذیه ای در پیشگیری (مقاله مروری) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته دوم آبان ۱۳۹۲ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۱۴۶۱ تا ۱۴۸۰ منتشر شده است.
نام: سندرم متابولیک و کبد چرب غیر الکلی: رویکرد تغذیه ای در پیشگیری (مقاله مروری)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سندرم متابولیک
مقاله کبد چرب غیر الکلی
مقاله رژیم غذایی
مقاله تغذیه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پاک نهاد زمزم
جناب آقای / سرکار خانم: زراعی بیدگلی هادی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: سندرم متابولیک مجموعه ای از عوامل خطرزای متابولیک است که در یک فرد وجود دارند. این عوامل خطرزا شامل مقاومت به انسولین، فشار خون، اختلالات چربی خون و افزایش خطر انعقاد می باشند. اغلب بیماران دچار اضافه وزن یا چاقی می باشند و برخی از آن ها از کبد چرب رنج می برند. این نکته ارتباط قوی کبد چرب را با سندرم متابولیک نشان می دهد. هدف مطالعه حاضر، خلاصه کردن شواهد موجود در زمینه اپیدمیولوژی، پاتوفیزیولوژی کبد چرب غیر الکلی و سندرم متابولیک و یافته های مبنی بر اثرات مقدار ماده مغذی یا اجزای خاص غذایی (مانند اسید چرب امگا ۳) بود.
روش ها: به این منظور واژگان کلیدی “Metabolic syndrome”، “Nonalcoholic Fatty Liver”، “Metabolic syndrome and diet”، “Metabolic syndrome and Nonalcoholic Fatty Liver”، “Nonalcoholic Fatty Liver and diet”، “Nonalcoholic Fatty Liver and nutrition” و “Metabolic syndrome and nutrition” در PubMed و EMBASE بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۳ جستجو کردیم.
یافته ها: افزایش جهانی شیوع چاقی با افزایش شیوع کبد چرب غیر الکلی و همچنین افزایش خطر دیابت نوع ۲ همراه است. اگر چه راهکار خاصی برای درمان کبد چرب غیر الکلی وجود ندارد، ولی اصلاح رژیم غذایی نقش خاصی در درمان آن دارد. الگوهای غذایی سرشار از میوه و سبزیجات همراه با شیوع کمتری از سندرم متابولیک بودند. دریافت زیاد گوشت با اجزای سندرم متابولیک به ویژه اختلال در تحمل گلوکز همراه بود. دریافت اسیدهای چرب ترانس از روغن های هیدروژنه با افزایش مارکرهای التهابی همراه بوده است. به نظر می رسد یک رژیم غذایی حاوی مقادیر کم کربوهیدرات و اسید چرب اشباع و مقدار بیشتر فیبر و اسیدهای چرب امگا ۳ برای کنترل سندرم متابولیک مفید باشد. پیشنهاد می شود در مبتلایان کبد چرب غیر الکلی، دریافت غذاها و نوشیدنی های سرشار از فروکتوز محدود شود. یافته ها ارتباط معکوس بین مصرف قهوه و سندرم متابولیک را به دلیل شیوع کمتر هیپر تری گلیسریدمی نشان داد و پیشنهاد شده است که دریافت قهوه می تواند خطر کبد چرب غیر الکلی را کاهش دهد.
نتیجه گیری: برنامه ای مبنی بر کاهش وزن تدریجی و فعالیت فیزیکی، هنوز یک استاندارد طلایی درمان کبد چرب غیر الکلی می شود. مصرف منظم میوه و سیبزیجات برای کاهش خطر ایجاد سندرم متابولیک پیشنهاد می شود.