مقاله سلامت معنوی در مراقبت های نگهدارنده پایان حیات در نظام سلامت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۳ در اخلاق پزشکی از صفحه ۹۷ تا ۱۳۱ منتشر شده است.
نام: سلامت معنوی در مراقبت های نگهدارنده پایان حیات در نظام سلامت
این مقاله دارای ۳۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پایان حیات
مقاله سلامت معنوی
مقاله مراقبت معنوی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عباسی محمود
جناب آقای / سرکار خانم: شمسی گوشکی احسان
جناب آقای / سرکار خانم: موحدی هدیه
جناب آقای / سرکار خانم: صفاری صبا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بشر همواره برای حیات تقلا می کند و این امر در مواجهه با مرگ بیشتر رخ می نماید. روبرو شدن با مرگ همیشه همراه با اضطراب و وحشت بوده است، و این موضوع زمانی تشدید می شود که فرد از مرگ حتمی خود آگاه گردیده و در فرآیند پایان حیات قرار می گیرد.
نظر به اینکه در عصر حاضر به واسطه پیشرفت دانش پزشکی پروسه پایان حیات طولانی شده و اغلب، فرد این مرحله از زندگی را در بیمارستان، در انزوا و اضطراب سپری می نماید، اندیشیدن تدابیر و تمهیداتی جهت رفع این مسائل در مرحله پایان حیات، اهمیت می یابد.
از جمله عوامل تاثیرگذار در تسکین رنج روانی و انزوای عاطفی ناشی از سپری شدن روند منتهی به مرگ، به خصوص در نهاد بیمارستانی، مراقبت معنوی می باشد که با تقویت بعد معنوی بیماران، منجر به تقویت سلامت معنوی آن ها می گردد.
با توجه به اهمیت جایگاه مراقبت معنوی در پایان حیات و ملازمت آن با مفهوم سلامت معنوی، در این پژوهش سعی شده با مرور مطالعات صورت گرفته در این حوزه، اهمیت ارائه این نوع خدمات و نحوه مکانیسم تاثیر آن بر سلامت معنوی بیمار مورد بررسی قرار گیرد و با ارزیابی نقاط ضعف و قوت پژوهش های صورت گرفته، لزوم و چگونگی ارائه مراقبت معنوی در ایران را با توجه به پیش زمینه های اعتقادی و فرهنگی آن نتیجه گیری نماید.