مقاله سرواپیدمیولوژی عفونت HTLV-1 در اهداکنندگان خون سبزوار در سال های ۸۷-۱۳۸۶ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار (اسرار) از صفحه ۴۶۴ تا ۴۷۱ منتشر شده است.
نام: سرواپیدمیولوژی عفونت HTLV-1 در اهداکنندگان خون سبزوار در سال های ۸۷-۱۳۸۶
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارتباط بین خرخر با رشد قد و وزن در کودکان ۱۲- ۲ ساله شهر قم: یک مطالعه مورد شاهدی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جمیلی پرستو
جناب آقای / سرکار خانم: صفابخش حمیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: مروی محمدصادق
جناب آقای / سرکار خانم: شاکری محمدتقی
جناب آقای / سرکار خانم: بازرگانی ریحانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: ویروس لنفوتروپیک سلولT انسانی (HTLV-I) عامل دو بیماری مهم لوسمی لنفومای سلول T بالغین و بیماری پاراپارزی اسپاستیک تروپیکال میلوپاتی همراه با HTLV-I یا HAM/TSP می باشد. یکی از راه های انتقال آن تزریق خون می باشد که با توجه به قرار داشتن شهر سبزوار در منطقه آندمیک این ویروس، تعیین فراوانی آلودگی به این ویروس در اهداکنندگان خون این شهر ضروری می باشد.
مواد و روش ها: در یک مطالعه توصیفی- مقطعی کلیه اهداکنندگان خون پایگاه سبزوار در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ مورد بررسی قرار گرفتند و افرادی که به روش الایزا و تایید با آزمایش وسترن بلات از نظر آلودگی به HTLV-I سرم مثبت بودند به عنوان افراد مبتلا به عفونت و گروهی از اهداکنندگان سالم جهت مقایسه در نظر گرفته شدند. یافته ها با استفاده از نرم افزار SPSS17 و آزمون کای دو و T-Test آنالیز شدند.
یافته ها: دربازه زمانی مطالعه تعداد ۵۶ اهداکننده بر اساس پاسخ نهایی وسترن بلات، آلوده به ویروس HTLV-I تشخیص داده شدند. ۴۴ نفر (۷۸٫۶ درصد) از مبتلایان به عفونتHTLV-1 مرد و ۱۲ نفر (۲۴٫۴ درصد) زن بودند و میانگین سنی آنها ۴۰٫۲۷±۱۰٫۰۲ بود. به طور کلی شیوع عفونت در این مطالعه ۰٫۲۶ درصد برآورد شد. همچنین بین متغیرهای سن، وضعیت تاهل، دفعات اهدای خون و سطح تحصیلات با مثبت بودن آزمون اختلاف معنادار وجود داشت.
نتیجه گیری: با توجه به فراوانی کمتر آلودگی در اهداکنندگان مستمرخون، افراد با سن پایین تر و در اهداکنندگان با تحصیلات بالاتر، سازمان انتقال خون باید در جذب و حفظ و آموزش جوانان اهداکننده مستمر دارای تحصیلات بالاتر تاکید بیشتری داشته باشد.