مقاله سده کبد از دیدگاه ابن سینا و سایر حکمای طب ایرانی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۴۵۱ تا ۴۶۰ منتشر شده است.
نام: سده کبد از دیدگاه ابن سینا و سایر حکمای طب ایرانی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سده
مقاله سدد
مقاله کبد
مقاله بو علی سینا
مقاله طب سنتی
مقاله قانون در طب
مقاله اکسیر اعظم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صومی محمدحسین
جناب آقای / سرکار خانم: مینایی محمدباقر
جناب آقای / سرکار خانم: کمالی نژاد محمد
جناب آقای / سرکار خانم: مصدق محمود
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی قدیر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کبد بزرگترین عضو توپر بدن است و سده از مهمترین امراض کبد می باشد. هر نوع بند آمدگی در عروق و مجاری را سده گویند، سده در ایجاد بیماری نقش بسیاری دارد و از دوران کودکی تا پیری در حال افزایش است. مطالعه سده کبدی می تواند در تشخیص و درمان بیماری های کبدی راه گشا باشد. کبد نقش اساسی در متابولیسم دارد و جالینوس در اهمیت کبد می فرماید: اگر کسی بدون سببی آشکار، ناتوان از انجام کار خویش شود، آن شخص مبتلا به بیماری کبد است.
در این مطالعه کیفی، سده کبدی از کتاب قانون شیخ الرئیس مورد مطالعه قرار گرفته و با سده کبدی در اکسیر اعظم، حکیم محمدخان اعظم و در مواردی با سده کبدی سایر حکما مقایسه شده است.در صورت عدم تشخیص به موقع و صحیح سدد کبدی و عدم درمان به موقع و صحیح آن، بیماری مزمن شده و به سوی عفونت، ورم و استسقا می رود به نظر می رسد با مطالعه سدد کبدی بتوان از ازمان و عوارض مهلک آن و انتقال آن به سایر بیماری ها جلوگیری کرد. در این مطالعه ویژگی ها و علایم تشخیص انواع سدد کبدی استخراج و الگوریتم تشخیص سریع و ساده آن ارائه شده است.