مقاله ساخت کمپلکس نانوذره ویروسی / هرسپتین با استفاده از لینکرهای شیمیایی و ویروس ایکس سیب زمینی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در بیماریهای پستان ایران از صفحه ۱۷ تا ۲۷ منتشر شده است.
نام: ساخت کمپلکس نانوذره ویروسی / هرسپتین با استفاده از لینکرهای شیمیایی و ویروس ایکس سیب زمینی
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نانوذرات
مقاله نانوذرات ویروسی
مقاله ویروس ایکس سیب زمینی
مقاله هرسپتین
مقاله لینکرهای شیمیایی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسفندیاری ندا
جناب آقای / سرکار خانم: کوهی حبیبی مینا
جناب آقای / سرکار خانم: سلیمانی مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: کریمی ارزنانی محسن
جناب آقای / سرکار خانم: مصاحبی غلامحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: در سال های اخیر نگرشی نو در جهتی غیر از بیماری زایی در ویروس ها سبب شد، که از این ذرات در علم نانوتکنولوژی استفاده شود. به منظور کاهش عوارض جانبی دارو و کاهش هزینه های درمانی، استفاده از نانوذرات در هدفمند کردن مسیر اثر دارو وارد علوم پزشکی شده و جایگاه ویژه ای را در درمان بیماری ها از جمله سرطان به خود اختصاص داد. از جمله مزایای نانوذرات ویروسی می توان به سازگاری طبیعی، استراتژی تکثیر خودکفا و بهینه، قابلیت تجزیه و بالاخص قابلیت خالص سازی ارزان آن ها اشاره کرد. یکی از موارد استفاده از این نانوذرات ساخت کمپلکس نانوذره ویروسی/هرسپتین است. هرسپتین دارویی است که در درمان گروهی از بیماران مبتلا به سرطان پستان (+HER2) استفاده می شود.
روش بررسی: در این تحقیق هرسپتین با کمک لینکر شیمیایی EDC/Sulfo-NHS به نانوذرات رشته ای ویروس ایکس سیب زمینی متصل گردیده و نانوذره ویروسی دارویی ساخته شده با استفاده از تکنیک های SDS-PAGE، Western blot، ELISA، Zetasizer و میکروسکوپ الکترونی بررسی شد.
یافته ها: در آزمون SDS-PAGE و Western blot تشکیل باند ۸۲ کیلودالتون دال بر اتصال پروتئین پوششی ۲۷ کیلودالتونی ویروس ایکس سیب زمینی با باند سنگین آنتی بادی مونوکلونال هرسپتین با وزن مولکولی ۵۵ کیلودالتون بود. آزمون الیزای طراحی شده اتصالات نانوذره ویروسی به آنتی بادی هرسپتین را نشان داد. در بررسی بار الکتریکی ذرات بوسیله دستگاه Zetasizer، ذرات کنژوگه بار الکتریکی ۷٫۰۵-، ذرات ویروس ایکس سیب زمینی ۲۱٫۴- و هرسپتین۱٫۴۸ – را نشان داد.
نتیجه گیری: نتایج به دست آمده در این تحقیق نشان داد که نانوذره ویروس / هرسپتین بعد از تهیه، ساختار رشته ای خود را حفظ کرد. استفاده از این ذرات قادر به کاهش دوز مصرفی دارو و در نتیجه کاهش اثرات جانبی ناشی از دارو می شود.