مقاله زایمان زودرس و غلظت پایین پروتیین پلاسمایی A وابسته به حاملگی در سه ماهه اول بارداری که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۴۵۷ تا ۴۶۲ منتشر شده است.
نام: زایمان زودرس و غلظت پایین پروتیین پلاسمایی A وابسته به حاملگی در سه ماهه اول بارداری
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله PAPP-A
مقاله زایمان زودرس
مقاله بارداری
مقاله غربالگری سه ماهه اول
مقاله سندرم داون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدجعفری راضیه
جناب آقای / سرکار خانم: تقوایی معصومی مهرناز
جناب آقای / سرکار خانم: نجفیان مهین
جناب آقای / سرکار خانم: سعادتی نجمیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سطوح پایین Pregnancy-Associated Plasma Protein A (PAPP-A) سرم مادر، با احتمال زایمان زودرس همراه است. به این دلیل که میزان PAPP-A در مادران در معرض ابتلا به اختلالات کروموزومی پایین تر از حاملگی های نرمال می باشد، این مطالعه با هدف بررسی میزان زایمان زودرس در این گروه از زنان باردار انجام گردید.
روش بررسی: تعداد ۱۳۷ زن حامله مراجعه کننده به درمانگاه سلامت جنین بیمارستان امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در بین سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ مورد مطالعه مقطعی قرار گرفتند. معیارهای ورود شامل بارداری های تک قلو، سن حاملگی ۱۴-۱۱ هفته و داشتن ریسک متوسط ابتلا به اختلالات کروموزومی بود. معیارهای خروج شامل حاملگی دو یا چند قلو، فشار خون بالای ناشی از بارداری، دیابت حاملگی یا غیر از حاملگی، بیماری های اتوایمیون و ناهنجاری های مادرزادی بودند. با پیگیری خانم های باردار با PAPP-A پایین در سه ماهه اول بارداری تا زمان زایمان، میزان زایمان زودرس در آنها بررسی شد.
یافته ها: از ۱۳۷ زن حامله، تعداد ۵۲ مورد با PAPP-A پایین (MoM 0.4>) یافت شدند که از این تعداد ۱۴ مورد با زایمان زودرس مواجه شدند (۲۷%). تعداد ۴۵ مورد از ۱۳۷ مورد (۸۶%) کمتر از ۳۵ سال بودند. ۴۸ مورد (۹۲٫۴%) ریسک متوسط پایین (ریسک بین ۱:۲۵۰ تا ۱:۱۰۰۰) و چهار مورد (۷٫۶%) در ریسک متوسط بالا (ریسک بین ۱:۱۰۱ تا ۱:۲۵۰) قرار داشتند (P<0.0001)
نتیجه گیری: مادران با PAPP-A پایین نیاز به مراقبت بیشتر و اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از بروز عوارض ناشی از این کمبود می باشند. برای پژوهش های آینده حجم نمونه بیشتر و در نظر گرفتن متغیرهای پیش گویی کننده از جمله اندازه گیری طول سرویکس پیشنهاد می گردد.