مقاله رویکرد سیاست خارجی روسیه از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۱ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در پژوهشنامه روابط بین الملل (علوم سیاسی و روابط بین الملل) از صفحه ۹ تا ۳۵ منتشر شده است.
نام: رویکرد سیاست خارجی روسیه از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۱
این مقاله دارای ۲۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله روسیه
مقاله پوتین
مقاله سیاست نگاه به شرق
مقاله ادغام گرایی در غرب
مقاله رقابت جدید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بخشایشی اردستانی احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چرچیل نخست وزیر وقت انگلیس در ۱۹۳۹ چنین ابراز نمود که «اقدامات روسیه قابل پیش بینی نیست. چون روسیه معمایی است که به طور اسرارآمیزی در یک راز پیچیده است». برخی از نخبگان سیاسی ایران نیز روسیه را متحد غیرقابل اعتماد معرفی می نمایند که تا حد زیادی نشان و ترجمانی از گزاره چرچیل در فرهنگ ایرانی است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، و تولد روسیه، اندیشه و رویکرد این کشور در بعد سیاست خارجی از سه دوره عبور نموده است. این دوره ها عبارتند از «رویکرد همکاری با غرب»، «رویکرد ادغام گرایی در غرب» و نهایتا سیاست نگاه به شرق که در قالب”رقابت جدید” با غرب در سال ۱۹۹۹ پس از مداخله نظامی ناتو در یوگسلاوی سابق و به بازی نگرفتن روسیه در آنجا ادامه می یابد.
مقاله حاضر کنکاشی است درمورد سیاست خارجی روسیه و دوره های مختلف آن که خواهان شناسایی خود به عنوان قدرت دوم جهانی از سوی غرب می باشد. غرب و در راس آن ایالات متحده آمریکا علاقه ای به شناسایی روسیه به عنوان قدرت دوم جهان ندارد و این نقش را به رسمیت نمی شناسد.