مقاله ردیابی پادگن بتا نودا ویروس عامل بیماری نکروز عصبی ویروسی (VNN) در مقاطع بافتی ماهیان کفال طلایی (Liza auratus) به ظاهر سالم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در توسعه آبزی پروری (علوم زیستی) از صفحه ۵۳ تا ۶۱ منتشر شده است.
نام: ردیابی پادگن بتا نودا ویروس عامل بیماری نکروز عصبی ویروسی (VNN) در مقاطع بافتی ماهیان کفال طلایی (Liza auratus) به ظاهر سالم
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دریای خزر
مقاله کفال طلایی
مقاله بتانوداویروس
مقاله نکروز عصبی ویروسی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی محدث
جناب آقای / سرکار خانم: ذریه زهرا سیدجلیل
جناب آقای / سرکار خانم: شریف پور عیسی
جناب آقای / سرکار خانم: حقیقی کارسیدانی سمیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در مطالعه حاضر بتا نوداویروس عامل بیماری نکروز عصبی ویروسی در ۶۰ عدد از ماهیان کفال طلایی (Liza auratus) به ظاهر سالم ۵۰۰-۱۰۰ گرمی صید شده از دریای خزر طی سال ۱۳۹۰ با روش های آسیب شناسی بافتی وآنتی بادی درخشان غیر مستقیم (IFAT) ردیابی شد. در بررسی های آسیب شناسی بافتی، نکروز و واکوئولاسیون گسترده در لایه مولکولار وگرانولار خارجی بخش خاکستری مغز میانی (۲۵%) و عصب بینایی (۱۶٫۶%) و همچنین در لایه نوکلئار داخلی و خارجی شبکیه چشم ماهیان (۵%) مشاهده گردید. آزمایش آنتی بادی درخشان غیر مستقیم حاکی از حضور آنتی ژن ویروسی در لایه مولکولار وگرانولار خارجی مغز وگسترش بافت های چشم و مغز بود. نتایج این بررسی نشان داد حداقل ۲۰ درصد از ماهیان مورد مطالعه حامل این ویروس هستند. بنابراین بخشی از ماهیان به ظاهر سالم عرضه شده در مراکز فروش که به مصرف انسانی می رسند آلوده به بتا نوداویروس عامل بیماری نکروز عصبی ویروسی ماهیان می باشند. هرچند تا کنون امکان بیماری زایی ویروس مذکور در انسان گزارش نگردیده است.