مقاله رتبه تولید علم آندوکرینولوژی ایران در جهان و آسیای جنوب غربی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر و آبان ۱۳۹۳ در مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران از صفحه ۲۳۱ تا ۲۳۴ منتشر شده است.
نام: رتبه تولید علم آندوکرینولوژی ایران در جهان و آسیای جنوب غربی
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عزیزی فریدون

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بر اساس آمار به دست آمده از پایگاه های معتبر استنادی (ISC, SCOPUS, ISI)، تولید علم در ایران در دو دهه اخیر افزایش چشمگیری داشته است. این افزایش به طور عمده از سال ۱۳۸۵ به بعد شدت بیشتری پیدا کرده، به طوری که در پایگاه تامسون رویتر (ISI) تولید مدارک علمی توسط دانشمندان و پژوهشگران ایرانی در سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ به ترتیب ۲۹۸۹۶ و ۲۸۰۸۴ بوده و رتبه های ۱۹ و ۲۰ جهانی را حائز شده است. این افزایش چشمگیر در پایگاه استنادی اسکوپوس که به تعداد بیشتری از مجلات کشورها استناد می کند، بارزتر بوده و در سال ۱۳۹۱، تولید علم در ایران مقام ۱۶ جهان و رتبه اول منطقه را به دست آورده است.
بررسی تولید علم در رشته آندوکرینولوژی (غدد درون ریز و متابولیسم) نیز مانند سایر رشته ها رشد فوق العاده ای را در دو دهه اخیر نشان می دهد. همان طور که در نمودار ۱ مشخص شده است، تا قبل از سال ۱۹۹۹ میلادی (۱۳۷۸ هجری شمسی) رتبه تولید علم آندوکرینولوژی در ایران در رتبه های پایین تر از ۸۰ جهانی بوده است؛ برای اولین بار در این سال رتبه ۵۷ را به دست آورده و در فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ هجری شمسی) از رتبه ۵۰ به رتبه ۲۱ صعود نموده و در ۴ سال گذشته توانسته رتبه های بین ۱۶ تا ۱۸ جهانی را به دست آورد.