مقاله راهبردهای حفظ شغل در افراد مبتلا به آسیب های شدید روانی: مقاله مروری که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۳ در طب توانبخشی از صفحه ۱۰۹ تا ۱۱۸ منتشر شده است.
نام: راهبردهای حفظ شغل در افراد مبتلا به آسیب های شدید روانی: مقاله مروری
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اشتغال
مقاله آسیب های شدید روانی
مقاله حفظ شغل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خلف بیگی میترا
جناب آقای / سرکار خانم: رصافیانی مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی فرحناز
جناب آقای / سرکار خانم: حقگو حجت اله
جناب آقای / سرکار خانم: طاهرخانی حمید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه و اهداف: کار و اشتغال در زندگی بیشتر افراد نقش کلیدی دارند، به طوریکه علاوه بر منافع مالی، شکل دهنده تطابقات اجتماعی بوده و در حفظ سلامتی و رفاه موثرند. اشتغال در افراد با آسیب های روانی نه تنها مانند جمعیت عادی حائز اهمیت می باشد، بلکه نقشی کلیدی را در بهبود این بیماران ایفاء می کند. با این وجود به دست آوردن و حفظ شغل در این افراد یک چالش محسوب شده و تعداد محدودی از آنان در این روند موفق می شوند. با توجه به اینکه عدم اشتغال طولانی مدت ممکن است موقعیت این بیماران را در زندگی بدتر کرده و منجر به محدودیت های دائمی گردد، این مقاله به بررسی راهبردهای حفظ شغل توسط این افراد می پردازد. هدف این مقاله، مرور منابع به منظور بررسی راهبردهای حفظ شغل در بیماران مبتلا به آسیب های روانی شدید می باشد.
مواد و روش ها: با استفاده از کلمات کلیدی employment، severe mental illness، sustain، tenure و coping strategy ، ۲۵ مقاله بدون محدودیت زمانی انتخاب شده و پس از مرور برطبق راهبردهای به کار رفته توسط بیماران دسته بندی شدند.
یافته ها: مرور منابع نشان داد که راهبردهای به کار رفته توسط بیماران به دو دسته راهبردهای ذهنی و راهبردهای عملی تقسیم می گردد. در هر یک از این راهبردها، تمرکز بیمار بر شخص خود ( راهبردهای شخص- محور) و یا بر شغل ( راهبردهای شغل- محور ) بوده است.
نتیجه گیری: بنظر می رسد توانایی مدیریت علائم بیش از سایر راهبردها می تواند موثر و کاربردی که توصیه می شود به شکل آموزش های منسجم در برنامه های توانبخشی حرفه ایی این بیماران گنجانده شود.