مقاله رابطه آموزش های کاردانش و فنی و حرفه ای با اشتغال در استان آذربایجان شرقی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۷ در مدیریت و برنامه ریزی در نظام های آموزشی از صفحه ۸۳ تا ۹۶ منتشر شده است.
نام: رابطه آموزش های کاردانش و فنی و حرفه ای با اشتغال در استان آذربایجان شرقی
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آموزش های فنی و حرفه ای
مقاله آموزش های کاردانش
مقاله اشتغال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کاووسی طهماسب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پژوهش حاضر با هدف بررسی وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان آموزش های فنی و حرفه ای، کاردانش و نیز شناسایی عوامل احتمالی موثر بر اشتغال آنان، به سفارش سازمان آموزش و پرورش در استان آذربایجان شرقی انجام شد. برای بررسی توزیع ویژگی های اشتغال جامعه مورد مطالعه، نمونه ای به حجم ۶۳۳ نفر از فارغ التحصیلان (۳۸۶ نفر از فنی و حرفه ای و ۲۴۷ نفر از کاردانش به جز دوره بزرگسالان)، به صورت نمونه گیری تصادفی طبقه ای انتخاب شدند و داده های مورد نیاز با مراجعه مستقیم به آزمودنی ها از طریق ابزار پرسشنامه به دست آمد؛ علاوه بر این، از اسناد و مدارک رسمی برای مقایسه یافته ها با اطلاعات و آمارهای رسمی موجود، استفاده شد.
خلاصه یافته های پژوهش عبارت اند از: این پژوهش نشان داد که ۱۷٫۴ درصد از گروه نمونه فنی و حرفه ای و ۱۵ درصد از گروه نمونه کاردانش در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی اشتغال دارند و به طور کلی پسران بیشتر از دختران در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی اشتغال دارند. نتایج نشان داد که نسبت اشتغال مرتبط با رشته تحصیلی در بخش دولتی (۷۷٫۵ درصد) بیشتر از بخش خصوصی و سایر مشاغل (۵۸٫۹ درصد) است و نسبت های اشتغال فارغ التحصیلان در مناطق مختلف استان یکسان نیست. بیشترین درصد اشتغال مرتبط با رشته تحصیلی، در میان فارغ التحصیلان نواحی مرکزی مشاهده می شود. سر انجام نتیجه گیری شد که بخشی از مشکلات اشتغال فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای به محدودیت های بازارکار و قسمتی به چگونگی برنامه های آموزشی مربوط می شود. در این پژوهش پیشنهاد شد که مهارت های دارای قابلیت اشتغال (اعم از فکری و جسمی) با برنامه های فنی و حرفه ای تلفیق شوند.