مقاله دیدگاه مردان مبتلا به اچ آی وی / ایدز در خصوص مستعد بودن برای ابتلا به ایدز: یک مطالعه کیفی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۳ در پایش از صفحه ۳۵۷ تا ۳۶۵ منتشر شده است.
نام: دیدگاه مردان مبتلا به اچ آی وی / ایدز در خصوص مستعد بودن برای ابتلا به ایدز: یک مطالعه کیفی
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اچ آی وی
مقاله ایدز
مقاله مطالعه کیفی
مقاله حساسیت درک شده
مقاله الگوی باور سلامت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فلاحی حمیرا
جناب آقای / سرکار خانم: طوافیان صدیقه السادات
جناب آقای / سرکار خانم: یغمایی فریده
جناب آقای / سرکار خانم: حاجی زاده ابراهیم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اغلب افراد مبتلا به اچ آی وی، سابقه رفتارهای پرخطر دارند. آگاهی از حساسیت درک شده آن ها قبل از ابتلای به بیماری، می تواند در انجام مداخلات برای سایر افراد با رفتارهای پرخطر مفید باشد.
این مطالعه به صورت کیفی، به منظور بررسی حساسیت درک شده مردان مبتلا به اچ آی وی، برای ابتلا به ایدز از طریق تماس جنسی انجام شده است. پژوهش کیفی حاضر، در ۳ کلینیک مشاوره بیماری های رفتاری وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران انجام شد. انتخاب مشارکت کنندگان با روش نمونه گیری ساده بود که به صورت نمونه گیری مبتنی بر هدف (نمونه گیری با حداکثر تنوع) ادامه یافت. داده ها از طریق مصاحبه فردی نیمه ساختار یافته عمیق جمع آوری شد. کلیه مصاحبه ها ضبط و پیاده شد و پس از چند بار مطالعه، کدها استخراج گردید.
تحلیل، بر اساس تحلیل محتوای جهت دار صورت پذیرفت. در این مطالعه، با ۳۲ نفر مصاحبه شد. نیمی از افراد، خود را مستعد ابتلای به ایدز، نمی دانستند و در روابط جنسی خود از کاندوم استفاده نکرده بودند. اکثر آن ها این باور را داشتند که با یک بار تماس جنسی محافظت نشده به بیماری مبتلا نمی شوند و همینطور فکر می کردند ایدز مخصوص مردان هم جنس باز است. در مقابل، نیمی دیگر خود را مستعد ابتلای به ایدز می دانستند، ولی آن ها نقش خود را در ابتلای به بیماری، بی تاثیر دانسته و همه چیز را به خواست خدا نسبت دادند. اطلاع رسانی گسترده و همگانی برای تمامی گروه های جامعه به ویژه جوانان و نیز تمامی افراد با رفتارهای پرخطر ضروری است. ارتقای آگاهی و اصلاح باورهای جوانان و افراد با سابقه رفتارهای پرخطر، از اقدامات اساسی برای پیشگیری از انتقال بیماری محسوب می شود.