مقاله دیابت بی مزه پس از زایمان واژینال: گزارش موردی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تیر ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۲۶۸ تا ۲۷۲ منتشر شده است.
نام: دیابت بی مزه پس از زایمان واژینال: گزارش موردی
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دیابت بی مزه
مقاله آنتی دیورتیک هورمون
مقاله وازوپرسین
مقاله دسموپرسین استات
مقاله زایمان واژینال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کی پور فریده
جناب آقای / سرکار خانم: ناقی ایلانا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: دیابت بی مزه در حاملگی بیماری نادری است که در نتیجه ترشح میزان ناکافی هورمون آنتی دیورتیک (وازوپرسین) اتفاق می افتد. به دلیل افزایش فیلتراسیون گلومرولی در حاملگی، نیاز به هورمون آنتی دیورتیک بیشتر می شود.
معرفی بیمار: خانم ۳۹ ساله شش روز بعد از زایمان طبیعی به علت تشنگی، پرنوشی، تب، پلی اوری و ضعف در مهر ماه ۱۳۹۲ به بیمارستان اکبرآبادی مراجعه کرد. افزایش قابل توجه حجم ادرار با کاهش وزن مخصوص ادرار همراه بود. اسمولاریته ادرار کمتر از اسمولاریته سرم بود. در آزمایش خون هیپرناترمی دیده شد. درمان با تجویز دسموپرسین استات که آنالوگ آنتی دیورتیک هورمون است صورت گرفت.
نتیجه گیری: انواع اختلالات غدد درون ریز ممکن است بارداری را دچار مشکل نمایند. دیابت بی مزه چندان شایع نیست، در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع می تواند اثرات نامطلوبی بر روند بارداری داشته باشد. بیشتر افراد مبتلا، در زمان بارداری نیاز به مقادیر بیشتر دسموپرسین استات دارند، شاید به دلیل افزایش کلیرانس متابولیک ناشی از وازوپرسیناز جفتی باشد. با همین مکانیسم، مواردی از انواع تحت بالینی دیابت بی مزه ممکن است در حاملگی علامت دار شوند.