مقاله دوره نوسنگی در غرب چهارمحال و بختیاری؛ محوطه های نویافته بخش میان کوه، شهرستان اردل که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۹۱ در پژوهش های باستان شناسی ایران (نامه باستان شناسی) از صفحه ۶۱ تا ۸۰ منتشر شده است.
نام: دوره نوسنگی در غرب چهارمحال و بختیاری؛ محوطه های نویافته بخش میان کوه، شهرستان اردل
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نوسنگی
مقاله میان کوه
مقاله موشکی
مقاله جری
مقاله قلعه رستم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خسروزاده علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: بهرامی نیا محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تا پیش از سال ۱۳۸۷ تنها یک محوطه مربوط به دوره نوسنگی در بخش های غربی استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شده بود، بنابراین آگاهی ما از چگونگی یکجانشینی و توسعه معیشت کوچ نشینی در این منطقه بسیار اندک بود. طی سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ طی سه فصل بخش میان کوه در جنوب غرب شهرستان اردل که از کوهستانی ترین بخش های استان چهارمحال و بختیاری است، برای نخستین بار بررسی باستان شناختی شد که نتایج قابل توجهی در برداشت؛ از جمله می توان به شناسایی ۶۰۰ محوطه مربوط به دوره پارینه سنگی میانی تا دوره قاجاریه اشاره کرد که از این تعداد شمار ۹ محوطه مربوط به دوره نوسنگی است. بیشتر محوطه های شناسایی شده نوسنگی در دره های سرخون و هلوسعد واقع شده اند.
همان گونه که با توجه به وضعیت طبیعی منطقه قابل پیش بینی بود، بیشتر محوطه های شناسایی شده در تمامی دوره ها از نوع پراکندگی سفال بدون ارتفاع محسوس هستند. این محوطه ها بر اساس ریخت شناسی و مشاهدات امروزی درباره کوچ – نشینان منطقه، و نیز شمار اندک یافته های سطحی آن ها از نوع کوچ نشینی هستند.
بیشتر محوطه های شناسایی شده دوره نوسنگی در دره های کوچک و بزرگ و دامنه ارتفاعات قرار گرفته اند و تمامی ویژگی های ریخت شناختی استقرارهای کوچ نشینی امروزی را دارند و تنها در چند محوطه شواهدی از تداوم استقرارها دیده می شود. با بررسی محوطه های نوسنگی مشخص می شود که تمامی آن ها دوره استقراری کوتاهی داشته اند، به این معنا که پس از این دوره یا متروک شده اند یا تنها برای مدت کوتاه دیگری مسکونی بوده اند.
سفال نوسنگی این منطقه با اندک شباهت به سفال موشکی و جری در فارس و سفال نوسنگی خوزستان بیشترین همخوانی را با سفال قلعه رستم نشان می دهد که احتمالا منشا محلی دارد. در بین فرهنگ های نوسنگی قدیم جنوب غرب، سفال های قلعه رستم I و II بیشترین شباهت را با محوطه های نوسنگی قدیم میان کوه دارند.