مقاله دندان های اضافه متعدد در بیمار غیرسندرومیک: گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد از صفحه ۸۱ تا ۸۴ منتشر شده است.
نام: دندان های اضافه متعدد در بیمار غیرسندرومیک: گزارش مورد
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله غیرسندرومیک
مقاله دندان اضافه
مقاله دندان نهفته

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عشق پور مجید
جناب آقای / سرکار خانم: شاه اکبری رضا
جناب آقای / سرکار خانم: شبان برات اله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: وجود دندان های اضافه متعدد پدیده ای کمیاب است. این پدیده معمولا همراه با سندروم هایی نظیر کلیدوکرانیال دیسپلازی، سندروم گاردنر و نظایر آن ها دیده می شود. بروز این پدیده در غیاب سندروم های همراه بسیار غیرمعمول است. هدف از این گزارش، معرفی یک بیمار غیرسندرمیک دارای دندان های متعدد نهفته و اضافه می باشد.
گزارش مورد: خانم ۲۹ ساله، فاقد هرگونه مشکل اسکلتال، سیستمیک، متابولیک و ذهنی، به بخش جراحی فک و صورت دانشکده دندانپزشکی مشهد ارجاع شد. در بررسی کلینیکی ۷ عدد از دندان های دائمی وجود نداشتند. در بررسی رادیوگرافیک، بیمار مجموعا دارای ۱۵ دندان نهفته بود که تعداد ۷ عدد آن ها اضافه بر تعداد نرمال دندان ها بودند.
نتیجه گیری: وجود دندان اضافه و یا غیبت یک یا چند دندان معمولا باعث ایجاد مشکلات اکلوژن و فانکشنال در بیماران می شود. در این موارد می بایست جهت برنامه ریزی طرح درمان مناسب جراحی، ارتودنتیک، پروتزی، از بیماران معاینه کامل کلینیکی و رادیوگرافیک همراه با تاریخچه دقیق، به عمل آید.