سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: هشتمین کنفرانس سالانه انجمن کامپیوتر ایران

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

رامین بامدادروشن –

چکیده:

فرایند طبقه بندی بسته ها شبکه به جریانهای مختلف، در مسیریابهای اینترنت و سوئیچها را ، دسته بندی بسته ها یا Packet Classification می نامند. تمام بسته هایمتعلق به یک جریان خاص، تحت تاثیر یک قانون قرار گرفته و بطور یکسان توسط مسیریاب پردازش می شوند.
با توجه به رشد روز افزون شبکه جهانی اینترنت و افزایش کاربران آن در سراسر دنیا، سرویس دهی مطلوبتر و سریعتر به کاربران اهمیت ویژه ای پیدا می کند و درخدمات خاصی چون Qos که بر پایه فیلدهای مختلف هر بسته می باشد و یاشبکه های خصوصی (VPNs) و دیواره های آتش (Fire wall) مسئله دسته بندی بسته ها بسیار می تواند موثر باشد که در نتیجه سرعت و کیسفیت سرویس دهی به کاربران بهبود می یابد.
در این مقاله الگوریتمی برای دسته بندی بسته ها ارائه می شود که با تلفیقی از روش RFC و تقاطع بیتها طراحی شده است . این روش بر پایه نگاشت طول هر بعد از تفکیک کننده به بیتهای کمتر و انجام اعمال منطقی مناسب برای مشخص کردن قانون های موردنظر می باشد. برای تست این الگوریتم ، نرم افزاری برای تولید تفکیک کننده و نرم افزاری برای تبدیل تفکیک کننده ها به ماتریس های بیتی طراحی شده است و در نهایت بخش سخت افزاری الگوریتم با زبان VHDL شبیه سازی شده و نتایج کار آن با نمودارهایی نمایش داده شده است.