مقاله درمان های جراحی در چاقی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۲ در مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران) از صفحه ۴۳۵ تا ۴۵۰ منتشر شده است.
نام: درمان های جراحی در چاقی
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چاقی
مقاله جراحی چاقی
مقاله عوارض
مقاله مرگ و میر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پیاب مولود
جناب آقای / سرکار خانم: امامی سارا
جناب آقای / سرکار خانم: سروش احمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چاقی یک بیماری متابولیکی پیچیده ناشی از تجمع بیش از حد چربی است که ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است و انتظار می رود تا سال ۲۰۱۵ این رقم به ۷۰۰ میلیون نفر برسد. در بسیاری از بیماران رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی، دارو درمانی و روان درمانی ناموفق بوده است، که در این صورت جراحی چاقی بهترین گزینه برای درمان بیماران دارای چاقی کشنده می باشد. هدف از عمل جراحی چاقی کاهش میزان مرگ و میر و بیماری های مرتبط با چاقی است. اعمال جراحی چاقی بطور کلی شامل محدودیت صرف غذا (گاسترو پلاستی عمودی Laparoscopic Adjustable Gastric Band (LAGB) ,Gastroplasty Vertical Banded (VBG) و گاسترکتومی استینی (Sleeve Gastrectomy (SG) یا اختلال جذب (بای پس ژژنوایلئال Jejunoileal Bypass (JIB)، تغییر مسیر صفرا و پانکراس Diversion Bilipancreatic (BPD) و تغییر مسیر صفرا و پانکراس با جابجایی اثنی عشر (Bilipancreatic Diversion With Deodenal Swithch (DS) و یا ترکیبی از این دو روش((RYGB) Roux-en-Y gastric) bypass  می باشد.
بیماران پس از جراحی چاقی می بایست مادام العمر تحت نظر تیم پزشکی باشند تا از عوارض کوتاه مدت و بلند مدت مربوط به جراحی پیشگیری شود. واضح است که موفقیت بیمار به پیگیری طولانی مدت وی پس از جراحی دارد. جراحی چاقی می تواند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد، از جمله عوارض در حین جراحی (صدمات تروکار، آسیب طحال، آسیب ورید پورتال وایسکی روده)، عوارض زودرس پس از جراحی (خونریزی، عفونت زخم، نشت محل آناستوموز، آمبولی ریوی و عوارض قلبی و ریوی) و عوارض دیررس پس از جراحی (سنگ کیسه صفرا، کمبود های تغذیه ای و عوارض عصبی و روانی).