مقاله درمان دارویی سرطان در منابع طب سنتی ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۳ تا ۲۰ منتشر شده است.
نام: درمان دارویی سرطان در منابع طب سنتی ایران
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله طب سنتی ایران
مقاله سرطان
مقاله گیاهان داروئی
مقاله ورم صلب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: متولی زاده اردکانی علی
جناب آقای / سرکار خانم: هاشمی مامک
جناب آقای / سرکار خانم: صفاکیش مهدیه
جناب آقای / سرکار خانم: عالم باقری اکرم
جناب آقای / سرکار خانم: برادران شکوهی شکوفه
جناب آقای / سرکار خانم: مصدق محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سرطان دومین عامل مرگ و میر در دنیا است. درمان انواع سرطان ها بسیار پیچیده بوده و کشف داروهای جدید ضدسرطان، با اثربخشی بالا، سمیت کم که به صورت انتخابی بر سلول ها تاثیر گذاشته و ارزان باشند، از دغدغه های جوامع دارویی دنیا است. در روش شناسی کشف دارو، استفاده از اطلاعات موجود در طب سنتی از نقاط آغازین و قابل اعتماد می باشد. اگر چه در طب سنتی ایران سبب شناسی و درمان سرطان با علم پزشکی جدید متفاوت است، اما درمان دارویی یکی از پایه های اصلی درمان سرطان می باشد. به نظر می رسد معرفی داروهای مورد استفاده در طب سنتی به ویژه گیاهان دارویی، سرآغاز مناسبی برای تدوین پروژه های تحقیقاتی، جهت دستیابی به داروهای نوین در درمان سرطان می باشد. داروهای مورد استفاده در طب سنتی از نظر منشاء به سه دسته گیاهی، معدنی و جانوری تقسیم می گردند. در منابع بررسی شده در این مطالعه، ۲۰۱ گیاه داروئی، ۴۷ داروی جانوری و ۲۸ داروی معدنی برای درمان سرطان ذکر شده بود، که از ۲۰۱ گیاه دارویی، ۴۸ گیاه انتخاب و معرفی شدند. در این مطالعه، گیاهان دارویی که در طب سنتی ایران، جهت درمان سرطان مورد استفاده قرار گرفته اند، از منابع مربوطه استخراج و معرفی شده است. گیاهان دارویی ذکر شده از کتاب های الحاوی (رازی)، قانون در طب (ابن سینا)، مخزن الادویه (عقیلی خراسانی) و اختیارات بدیعی (انصاری شیرازی) استخراج شدند. به علاوه گیاهان دارویی که آثار ضدسرطانی آن ها در طب امروزی مورد تایید می باشد، معرفی گردیده اند.
امروزه مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند، بسیاری از گیاهان استفاده شده در طب سنتی، دارای مواد آنتی اکسیدان بوده و یا در آزمایشگاه و مطالعات حیوانی دارای تاثیرات ضدسرطانی بر رده های سلولی می باشند. ۴۸ گیاه ذکر شده در این مقاله، نمونه ای از این ادعاست. از آنجا که آثار ضدسرطان بسیاری از این گیاهان هنوز مورد بررسی دقیق آزمایشگاهی قرار نگرفته است و با توجه به پتانسیل این گیاهان برای استفاده در درمان سرطان های گوناگون، پژوهش های آزمایشگاهی و بالینی بیشتری در این زمینه مورد نیاز می باشد.