مقاله درمان جراحی شکستگی ثلث میانی کلاویکل به روش superior reconstruction plating که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان از صفحه ۱۰۶ تا ۱۱۰ منتشر شده است.
نام: درمان جراحی شکستگی ثلث میانی کلاویکل به روش superior reconstruction plating
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شکستگی ثلث میانی کلاویکل
مقاله زمان جوش خوردن و عوارض شکستگی
مقاله پلاک گذاری فوقانی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شاه حسینی غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: بریدفاتحی بابک
جناب آقای / سرکار خانم: یگانه علی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: شکستگی های کلاویکل ۴ درصد از کل شکستگی های بدن را شامل می شود. این مطالعه به منظور تعیین نتایج درمان جراحی شکستگی ثلث میانی کلاویکل به روش superior reconstruction plating انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی روی ۳۱ بیمار (۲۶ مرد و ۵ زن) مبتلا به شکستگی تازه یک سوم میانی کلاویکل با جابجایی شدید بیمارستان های حضرت رسول اکرم (ص)، شفا یحیائیان و فیروزگر تهران در سال های ۹۱-۱۳۸۸ انجام شد. بیماران پس از عمل جراحی و ترخیص از بیمارستان تحت پیگیری های مستمر از نظر constant shoulder score و زمان جوش خوردن و عوارض شکستگی مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته ها: بیشترین علت شکستگی (۶۵ درصد) در اثر تصادف بود. میانگین ۸۷٫۶۱ constant shoulder score به دست امد که با افزایش سن کاهش پیدا کرد. عدم جوش خوردگی تنها در ۳٫۲ درصد از بیماران مونث مشاهده گردید. عفونت محل عمل در ۶٫۵ درصد از بیماران مشاهده شد که با آنتی بیوتیک خوراکی درمان شد. زمان جوش خوردگی و درد اطراف اسکاپولا با افزایش سن افزایش یافت.
نتیجه گیری: در درمان شکستگی ثلث میانی کلاویکل، روش superior reconstruction plating به خاطر عوارض کم، constant shoulder score بالا و هزینه پایین درمانی ارجح است.