مقاله درمان ترومبوسیتوپنی وابسته به ایدز: (گزارش موردی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اردیبهشت ۱۳۹۱ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۱۳۶ تا ۱۳۹ منتشر شده است.
نام: درمان ترومبوسیتوپنی وابسته به ایدز: (گزارش موردی)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ایدز
مقاله ترومبوسیتوپنی
مقاله درمان آنتی رترووایرال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عبدی زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: علیجانی ندا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: ترومبوسیتوپنی در بیماران ایدز دیده می شود. میزان بروز ترومبوسیتوپنی با افزایش نقص ایمنی افزایش می یابد. علت ترومبوسیتوپنی در ایدز به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود. ترومبوسیتوپنی اولیه شایع ترین علت کاهش پلاکت در ایدز می باشد.
معرفی بیمار: بیمار آقای ۳۵ ساله مورد ایدز از سال ۱۳۷۵ که با پتشی، پورپورا، اکیموز در اطراف چشم و اندام ها و خون ریزی ملتحمه چشم در شهریور ماه ۱۳۸۹ در بخش عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) بستری شده است. در بررسی پلاکت بیمار ۵۰۰۰ cu/mm بود و بعد از رد علل ثانویه ترومبوسیتوپنی، ترومبوسیتوپنی اولیه مطرح شد و با توجه به ترومبوسیتوپنی شدید و علایم خون ریزی و توجه به این نکته که زیدوودین و سایر داروهای ضد رتروویروسی جهت تاثیر ۶-۴ هفته زمان نیاز دارند، جهت بیمار پردنیزون به همراه آنتی رترووایرال شروع شد. بعد از حدود دو هفته از شروع کورتون پلاکت به حدود ۵۰۰۰۰ cu/mm رسید و بعد از هشت هفته از مصرف آنتی رترووایرال (زیدوودین) پلاکت به حدود ۱۴۰۰۰۰ cu/mm رسید.
نتیجه گیری: به نظر می رسد در درمان ترومبوسیتوپنی اولیه در بیماران HIV در صورت ترومبوسیتوپنی شدید و علایم خون ریزی می توان از پردنیزون به همراه آنتی رترووایرال استفاده کرد.