مقاله درمان اندودونتیک رژنراسیون مولر اول دائمی نابالغ با پالپ نکروز – گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اردیبهشت ۱۳۹۳ در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از صفحه ۱۶۰ تا ۱۶۶ منتشر شده است.
نام: درمان اندودونتیک رژنراسیون مولر اول دائمی نابالغ با پالپ نکروز – گزارش مورد
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آپکسیفیکاسیون
مقاله تکنیک های رژنراسیون
مقاله سلول های بنیادی
مقاله کلسیم هیدروکساید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مارسولی پیمانه
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی خوشرو محمد
جناب آقای / سرکار خانم: مصطفوی مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مشخص شده است که غلاف اپی تلیالی هرتویگ و سلول های بنیادی آپیکال پاپیلا (SCAP) می توانند در شرایط مطلوب به سلول های ادنتوبلاست تبدیل شوند و در صورت آسیب ندیدن با وجود نکروز پالپی، تکامل ریشه را ادامه دهند. هدف از گزارش حاضر، مشاهده یک مورد تکامل ریشه دندان نابالغ با پالپ نکروتیک پس از انجام درمان اندودنتیک کانسرواتیو می باشد.
بیمار یک پسر ۸ ساله سالم با دندان مولر چپ پایین با ضایعه پوسیدگی شدید و ریشه نابالغ بود. دندان تحت درمان کانسرواتیو شامل فایلینگ محدود با استفاده از فایل (k-files: stainless steel, Mani-Japan) و شستشوی فراوان با هیپوکلریت ۲٫۵ درصد قرار گرفت. از خمیر هیدورکسید کلسیم (U.S.P. Sultan-USA) به عنوان مدیکیشن داخل کانال استفاده شد. یک سال پس از انجام درمان تکامل کامل آپکس مشاهده شد.
به نظر می رسد که در آینده درمان رژنراسیون و تحریک تکامل ریشه به صورت نرمال جایگزین درمان آپکسیفیکیشن شود و در نتیجه عوارض ناشی از درمان آپکسیفیکیشن مانند شکستگی سرویکالی ریشه و تاج دندان و نسبت نامطلوب ریشه/ تاج دندان نیز کمتر ایجاد گردد.