مقاله درمان اسکار سوختگی بینی در بیماران مبتلا به سوختگی کامل صورت و گردن با گرافت تمام ضخامت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲ در پژوهنده از صفحه ۴۶ تا ۵۱ منتشر شده است.
نام: درمان اسکار سوختگی بینی در بیماران مبتلا به سوختگی کامل صورت و گردن با گرافت تمام ضخامت
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سوختگی
مقاله روشهای جراحی
مقاله ترنسپلانت
مقاله گرفت تمام ضخامت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معتمد صدراله
جناب آقای / سرکار خانم: حسن پور سیداسماعیل
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی زاده سیدمهدی
جناب آقای / سرکار خانم: آمالی امیری هادی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: درمان بیماران دچار سوختگیهای صورت و گردن و اسکارهای کنتراکچر منتج از آنها بسیار مشکل بوده و نیاز به جراحیهای زیاد طی سالهای متمادی دارد که اغلب نتایج دلخواه ایده آل نیز حاصل نمی شود.
مواد و روشها: این تحقیق با روش Case series روی کلیه بیماران با سوختگی قدیمی توتال صورت و گردن با اسکارهای کنتراکچر که طی سه سال جهت درمان جراحی ترمیمی به بیمارستان ۱۵ خرداد مراجعه نمودند انجام شد. در این تحقیق پس از برداشتن کامل اسکارهای کنتراکچر، همه بینی با گرافت FTSG از مدیال بازو ترمیم و بازسازی گردید.
یافته ها: طی این مدت، ۲۱ بیمار با میانگین سنی ۲۸ سال بررسی شدند. از این میان، ۹ نفر مرد، ۱۰ نفر زن و ۲ نفر بچه بودند. نتایج عمل طی ۳ ماه تا یک سال بعد از عمل مقایسه گردید که رضایت بخش بود.
نتیجه گیری: در درمان این بیماران با سوختگی کامل صورت و گردن استفاده از فلپ های رژیونال ممکن نبود و ترمیم و بازسازی unit بینی با گرافت های تمام ضخامت از مدیال بازو انجام شد. نتیجه از نظر رنگ، قوام و ظاهر کلی رضایت بخش و قابل قبول بود و در یک مرحله انجام پذیر است.