مقاله دارودرمانی برای چاقی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۲ در مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران) از صفحه ۴۲۵ تا ۴۳۴ منتشر شده است.
نام: دارودرمانی برای چاقی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چاقی
مقاله اشتها
مقاله عوارض دارویی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زاهدی هدی سادات
جناب آقای / سرکار خانم: پیاب مولود
جناب آقای / سرکار خانم: سلطانی اکبر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
لازمه داروی مناسب، علاوه بر موثر بودن در کاهش وزن، ایمن بودن آن است؛ از طرفی اغلب بیماران بعد از قطع دارو مجددا به وزن قبلی بر می گردند. دارو درمانی به تنهایی و صرفا با اهداف زیبایی به هیچ وجه توصیه نمی شود، این روش درمانی به صورت اختصاصی و در افرادی خاص اندیکاسیون دارد. تصمیم گیری جهت استفاده از داروها تنها پس از گذشت ۶ ماه از برقراری رژیم و افزایش فعالیت فیزیکی توصیه می گردد.
استفاده از داروهایی که بی ضرر بودن آن برای مصرف طولانی مدت تایید شده، به همراه رژیم کاهش وزن، فعالیت فیزیکی و رفتار درمانی در افرادی که BMI آنها بیش از ۳۰ kg/m2 بوده یا BMI بیش از ۲۷ kg/m2 و واجد یکی از عوامل خطر (افزایش فشار خون، بیماری عروق کرونر، دیابت نوع ۲ و آپنه هنگام خواب) هستند، قابل توصیه می باشد. اثرات نسبی مثبت این داروها پس از قطع دارو در مدت کوتاهی از بین رفته و بیمار به وزن قبلی باز می گردد. داروهای کاهنده وزن با روش های مختلفی نظیر کاهش اشتها، افزایش احساس سیری، کاهش جذب مواد غذایی یا افزایش مصرف انرژی اعمال اثر می نمایند. داروهای مختلفی جهت درمان چاقی از سال ها پیش تا کنون مورد استفاده قرار گرفته اند که به دلیل عوارض جانبی جدی، مصرف آنها ممنوع شده است. اگرچه کاهش وزن همواره بسیار مطلوب و ایده آل است اما این امر می بایست در کنار عوامل دیگر همچون دست یابی به کنترل بیماری های همراه همچون دیابت (کنترل گلیسمی) در نظر گرفته شود.