مقاله خطای کوچک پزشکی ممکن است که باعث عوارض قابل توجه شود گزارش یک مورد جالب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۲ در مجله علمی پزشکی جندی شاپور از صفحه ۱۰۵ تا ۱۰۹ منتشر شده است.
نام: خطای کوچک پزشکی ممکن است که باعث عوارض قابل توجه شود گزارش یک مورد جالب
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نکروز توبولی حاد
مقاله آنوری
مقاله بسته شدن دو طرفه حالب ها

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بلادی موسوی سیدسیف اله
جناب آقای / سرکار خانم: حیاتی فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کنترل نمودن و ثبت درست میزان دریافت مایعات و برون ده ادراری یک اقدام ساده اما مهم در ارزیابی و درمان بیماران با نارسائی حاد کلیه (ARF) می باشد و ثبت نادرست میزان برون ده ادراری توسط پرستار می تواند باعث عوارض قابل توجه در این بیماران گردد.
بیمار خانم ۲۸ ساله با پره اکلامپسی شدید در هفته ۳۱ حاملگی که بعد از هیسترکتومی در طی سزارین اورژانس دچار
ARF و آنوری گردید. سی تی اسکن و سونوگرافی سریال از کلیه و مجاری ادراری در روزهای ۲، ۴، ۸ و ۱۲ بعد از سزارین، فقط نشان دهنده هیدرونفروز خفیف بود. اگر چه بیمار هیچ برون ده ادراری نداشت، اما متاسفانه به دلیل اینکه کیسه ادراریش در پایان هر روز خالی نمی شد، میزان برون ده ادراری ۳۵۰-۳۰۰ سی سی در هر روز توسط پرستار گزارش می شد. ما فکر کردیم که ARF به دلیل نکروز توبولی حاد ثانویه به خونریزی شدید در طی جراحی بوده و هیدرونفروز به دلیل حاملگی اخیر می باشد. بعد از ۱۵ روز مشخص شد که بیمار در طی این مدت آنوری داشته و لذا تشخیص به بسته شدن دو طرفه حالب ها در طی هیسترکتومی تغییر نمود که با اصلاح انسداد ادراری عملکرد کلیه طبیعی شد.