مقاله خصوصیات بالینی و یافته های آزمایشگاهی ۲۷۴ بیمار دارای کهیر مزمن و مرور مقالات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تیر ۱۳۹۲ در علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران) از صفحه ۱۲ تا ۲۰ منتشر شده است.
نام: خصوصیات بالینی و یافته های آزمایشگاهی ۲۷۴ بیمار دارای کهیر مزمن و مرور مقالات
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کهیر
مقاله تست های آزمایشگاهی
مقاله آنتی بادی تیروئید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: غفاری جواد
جناب آقای / سرکار خانم: نادری محمد
جناب آقای / سرکار خانم: خادملو محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: کهیر از بیماری های شایع پوستی با شیوع ۰٫۳ تا ۱۱٫۳ درصد است. ۲۰ درصد از مردم در طول زندگی به آن مبتلا می گردند. کهیر در غالب موارد علت شناخته شده ای ندارد. هدف از این مطالعه توصیف علائم بالینی، تست های آزمایشگاهی و مشخصات فردی تعداد ۲۷۴ بیمار دارای کهیر مزمن از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ می باشد.
روش کار: این تحقیق یک مطالعه توصیفی – تحلیلی آینده نگر می باشد که در مدت ۴ سال و نیم (مهر ۸۶ تا اسفند ۹۰) در کلینیک های آلرژی بیمارستان بوعلی سینا و کلینیک طوبی در ساری بر روی ۲۷۴ بیمار (۱۹۵ مونث و ۷۹ مذکر) دارای کهیر مزمن با سن بین ۲ تا ۷۵ سال داشته اند، انجام شده است. کلیه بیماران مورد بررسی آزمایشات مختلف خون شامل CBC, diff, ESR, T4, TSH, TPO, TGA, IgE, AST, ALT, BUN, Cr, ANA, CH50, C3, C4, S/E, U/A به همراه آنتی بادی های میکروب هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) قرار گرفتند.
یافته ها: در این مطالعه کهیر مزمن در سن های بین ۲۰ تا ۴۰ سال شایع تر بوده است (۵۵%). ۴۵ نفر کهیر فیزیکی داشته اند (۱۶٫۴۲ درصد) که ۲۱ مورد با درموگرافیسم یا نوشتن روی پوست (Dermographism) شایع تر از بقیه بوده است. آنژیو ادم (Angioedema) در ۱۴۴ مورد از بیماران دیده شده است (۵۲٫۵ درصد). سطح IgE توتال سرم در ۴۶ درصد از بیماران افزایش داشته است (۱۲۸ نفر). سابقه بیماری های آلرژیک دیگر در ۱۲۸ نفر (۴۶%) مثبت می باشد. عمکرد تیروئید در ۴ مورد غیر عادی بوده است و آنتی بادی های ضد تیروئید در ۵۰ مورد (۱۸٫۲۴ درصد) افزایش داشته است. افزایش آنتی بادی های ضد هلیکوباکتر پیلوری در ۶۹٫۲۳ درصد وجود داشته که ۹۰ درصد آنها بالای ۱۸ سال داشته اند. تست های ANA, CH50, C3, C4 و آزمایش مدفوع در تمام بیماران ما نرمال بوده است.
نتیجه گیری: در کهیر مزمن اغلب آزمایشات معمول شامل CBC، عملکرد کلیه و کبد نرمال هستند و انجام آنها توصیه نمی شوند.