مقاله حذف فورفورال از فاضلاب با استفاده از راکتور بیولوژیکی سیکلی (CBR) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان از صفحه ۵۱ تا ۵۹ منتشر شده است.
نام: حذف فورفورال از فاضلاب با استفاده از راکتور بیولوژیکی سیکلی (CBR)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تصفیه آب
مقاله فاضلاب
مقاله فرالدئید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: لیلی مصطفی
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی سیدغلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: ندافی کاظم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده مقدمه: فورفورال، ترکیب شیمیایی سمی است که دارای منابع تولید و مصرف فراوانی است. مهم ترین صنایع مصرف کننده ی آن نفت و پتروشیمی و پالایشگاه های نفت، لاستیک و پلاستیک سازی و نیزکاغذسازی است. بنابراین فورفورال در پساب حاصل از این صنایع وجود خواهد داشت.
هدف: حذف آلاینده ی فورفورال از فاضلاب صنایع با استفاده از روش راکتور بیولوژیکی سیکلی
(CBR) مواد و روش ها: در این تحقیق، حذف فورفورال از فاضلاب با استفاده از یک روش بیولوژیکی توسعه یافته انجام گرفت که اصلاحی از روش راکتور منقطع متوالی (SBR) محسوب می شود. فاضلاب حاوی فورفورال وارد CBR شد و تاثیر متغیرهای مهم بهره برداری مثل غلظت فورفورال و زمان های ماند هیدرولیکی (HRT) بر کارایی راکتور در حذف فورفورال مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج: CBR قادر است بیش از ۹۹% فورفورال و ۷۶% از اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD) معادل را در بارگذاری آلی فورفورال تا ۲٫۳۸ g/L.dدر HRT بهینه ی ۱٫۱۲ ساعت حذف نماید. میانگین کلی حذف فورفورال و COD در طول دوره ی راهبری CBR به ترتیب برابر ۷٫۹۷% و ۱٫۸۲% تعیین شد.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج موفقیتامیز و رضایت بخش به دست آمده در مقایسه با سایر مطالعات، روش معرفی شده در این مطالعه می تواند برای تصفیه ی فورفورال موجود در فاضلاب صنایع مورد استفاده قرار بگیرد.