مقاله حذف سورفکتانت کاتیونی ستیل تری متیل آمونیوم برومید (آلاینده موجود در پساب های صنعتی) با استفاده از پوسته برنج که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان از صفحه ۲۶ تا ۳۱ منتشر شده است.
نام: حذف سورفکتانت کاتیونی ستیل تری متیل آمونیوم برومید (آلاینده موجود در پساب های صنعتی) با استفاده از پوسته برنج
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله برنج
مقاله تصفیه آب
مقاله ستریمونیوم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدخواه علی
جناب آقای / سرکار خانم: انصاری رضا
جناب آقای / سرکار خانم: آروند مجید
جناب آقای / سرکار خانم: غیاثی ابراهیم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده مقدمه: سورفکتانت ها در صنایع شیمیایی مختلف نظیر صنایع شوینده و پاک کننده ها کاربرد دارند؛ در تولیدات گوناگونی از قبیل روغن موتورها، محصولات وابسته به صنایع دارویی، شوینده ها و عوامل شناورساز نمایان می شوند. متاسفانه به کار بردن سورفکتانت ها می تواند به آلودگی محیط زیست منجر شود و مشکلات جدی برای تصفیه پساب های کارخانه ها ایجاد کند. تکنیک های زیادی برای حذف سورفکتانت ها از محیط های آبی به کار گرفته شده است. در بین این ها تجزیه بیولوژیکی، اوزوناسیون و استخراج را می توان نام برد که معمولا هزینه بر هستند و ممکن است به خاطر استفاده بیش از حد مواد شیمیایی آلودگی ثانویه داشته باشند.
هدف: بررسی برجذب ستیل تری متیل آمونیوم برومید (CTAB)، به عنوان الگویی از یک سورفکتانت کاتیونی موجود در محلول های آبی، با استفاده از پوسته برنج به عنوان جاذب مواد و روش ها: غلظت باقی مانده CTAB در محلول آبی به وسیله طیف نورسنجی، با استفاده از روش پیکریک اسید و در طول موج ۳۷۵ نانومتر تعیین گردید. اثر پارامترهای مهم از قبیل pH محلول، زمان تماس، غلظت اولیه CTAB و مقدار جاذب بر روی برجذب CTAB با پوسته برنج بررسی شد. غلظت CTAB به وسیله طیف نورسنجی با استفاده از روش پیکریک اسید، در طول موج ۳۷۵ نانومتر تعیین گردید. نتایج: مقدار برجذب CTAB با افزایش زمان تماس، مقدار پوسته برنج و کاهش غلظت اولیه CTAB، افزایش یافت. برجذب CTAB به وسیله پوسته برنج بسیار سریع بود؛ به طوری که بعد از گذشت ۵ دقیقه، بیش از ۹۰% ازCTAB حذف گردید. در بررسی اثر PH، مشاهده شد که pH تاثیر چندانی بر روی مقدار جذب ندارد. بنابر این، پوسته برنج می تواند در pHهای مختلف در حذف آلاینده های صنعتی نظیر سورفکتانت های کاتیونی کاربرد عملی داشته باشد. ظرفیت جذب پوسته برنج در شرایط بهینه pH برابر ۶ و زمان تماس ۳۰ دقیقه برابر با ۴٫۷۵ mg/g تعیین شده است. نتیجه گیری: پوسته برنج جزو ضایعات کشاورزی است. تجزیه بیولوژیکی شده، به راحتی و با قیمت بسیار ارزان قابل تهیه است و یک جاذب طبیعی و سازگار با محیط زیست به شمار می رود. بنابراین، می تواند به عنوان الگویی مناسب برای حذف سورفکتانت های کاتیونی نظیر CTAB استفاده گردد.