مقاله جهانی شدن و سلامت روان: بررسی نظام مند متون پژوهشی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۳ در پایش از صفحه ۲۳۵ تا ۲۵۰ منتشر شده است.
نام: جهانی شدن و سلامت روان: بررسی نظام مند متون پژوهشی
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جهانی شدن
مقاله سلامت روان
مقاله مرور نظام مند
مقاله ایران
مقاله جهان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: منتظری علی
جناب آقای / سرکار خانم: طاووسی محمود
جناب آقای / سرکار خانم: امیدواری سپیده
جناب آقای / سرکار خانم: هدایتی علی اصغر
جناب آقای / سرکار خانم: رستمی طاهره
جناب آقای / سرکار خانم: هاشمی اکرم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با توجه به اهمیت موضوع جهانی شدن و سلامت، به خصوص سلامت روان، این مطالعه مروری با هدف بررسی متون پژوهشی در جهان و ایران پیرامون جهانی شدن و سلامت روان از آغاز تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی طراحی و اجرا گردید.
در این مرور نظام مند متون پژوهشی با کلید واژه «جهانی شدن» در عنوان مقالات و شش کلید واژه مربوط به سلامت روان در عنوان و چکیده مقالات چاپ شده در پایگاه های علمی معتبر ملی و بین المللی مورد جستجو قرار گرفت. کلیه مقالات فارسی و انگلیسی معتبر و مرتبط پیرامون جهانی شدن و سلامت روان جمع آوری گردید (۲۴۴ مقاله). طی چند مرحله بررسی خلاصه و متن اصلی مقالات و حذف موارد تکراری و غیر مربوط در نهایت، ۲۲ مقاله برای بررسی جامع و استخراج داده ها انتخاب شدند. اطلاعات به دست آمده، با تلخیص مطالب در قالب جداول و نمودارها دسته بندی شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتایج این بررسی مروری نشان داد پدیده جهانی شدن به انحاء گوناگون و گاه سوار بر موج سرمایه داری و استعمار، سلامت روان انسان ها را متاثر نموده و بر اساس اسناد موجود، این تاثیرات غالبا منفی بوده است. نتیجه این تاثیرات منفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم، در شیوع مصادیقی از اختلال در سلامت روان همچون افسردگی، اضطراب، سردرگمی در هویت افراد، خودکشی و غیره موثر بوده است. یافته های این بررسی نشان داد جهانی شدن با طی روند طبیعی، حاکمیت خود را بر جوامع تحمیل کرده و به ناچار، نظام های سیاسی را متاثر نموده است. جهانی شدن به عنوان یک امر در بستر تاریخی شکل گرفته است و فی نفسه نه خوب است و نه بد. عنصر عقلانیت و تفکر در سلامت اقتضا می کند تا با آینده نگاری و اندیشیدن تمهیدات لازم با بهره گیری از آثار مثبت جهانی شدن در ارتقای سلامت روان جامعه کوشید و از تبعات مخرب آن برحذر مانده و یا نگرانی ها را به حداقل رساند؛ که این مهم، خود مطالعات مجزایی را می طلبد.