مقاله جراحی «اشتباه»: از آنچه به اشتباه عمل کردید چه خاطره ای دارید؟ تا چه حد برای مطرح کردن اشتباه خود آمادگی دارید؟ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در مجله جراحی استخوان و مفاصل ایران از صفحه ۱ تا ۵ منتشر شده است.
نام: جراحی «اشتباه»: از آنچه به اشتباه عمل کردید چه خاطره ای دارید؟ تا چه حد برای مطرح کردن اشتباه خود آمادگی دارید؟
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جراحی
مقاله خطای جراحی
مقاله ارتوپدی
مقاله پیشگیری و کنترل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جاوید مهزاد
جناب آقای / سرکار خانم: شاه چراغی غلامحسین
جناب آقای / سرکار خانم: عبداله زاده لاهیجی فریور
جناب آقای / سرکار خانم: احمدی عزیز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پیش زمینه: انجام عمل جراحی در سمت یا محل اشتباه، یا برروی شخص اشتباه و یا عمل جراحی اشتباه، با وجود اینکه شایع نیستند ولی وقوع آن دهشتناک است. در این مقاله، شیوع جراحی در «محل اشتباه» در بین اعضای انجمن جراحی ارتوپدی ایران بررسی شده است.
مواد و روش ها: تعداد ۷۳۶ پرسشنامه یک صفحه ای مبنی بر درخواست گزارش از وجود تجربه شخصی و یا اطلاع از رخداد «جراحی اشتباه» در طی ۲ سال گذشته برای تمامی اعضای انجمن جراحان ارتوپدی ایران ارسال شد. با تمامی اعضاء تماس تلفنی برقرار شد تا از دریافت پرسشنامه اطمینان حاصل گردد و تقاضا شد پاسخ آن سریع تر ارسال شود. اطلاعات پرسشنامه های باز پس فرستاده شده، مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته ها: از ۷۳۶ پرسشنامه ارسالی به اعضای انجمن، به ۵۴ پرسشنامه پاسخ داده شد (۵٫۷%). ۳۶۸ عضو (۵۰%) اعلام نمودند که موردی از جراحی در «محل اشتباه» نداشته، ندیده و یا نشنیده اند. ۳۱۳ عضو (۴۲٫۵%) هیچ پاسخی به پرسشنامه و تلفن ندادند. از ۵۴ پرسشنامه پاسخ داده شده، ۲۹ نفر از بروز چنین اشتباهی در 40 مورد اطلاع داشتند که شامل ۳۲ اشتباه در محل جراحی و ۸ اشتباه در سمت جراحی بود.
نتیجه گیری: میزان پاسخ اعضای انجمن جراحان ارتوپدی ایران به سوالات مربوط به جراحی «اشتباه» کم است. شاید استفاده از پروتکل سختگیرانه برای پیشگیری از جراحی در محل یا سمت اشتباه تعداد اشتباهات در یک اتاق عمل شلوغ را کاهش می دهد.