مقاله جداسازی و شناسایی سلول های بنیادی از منبع ژله وارتون بند ناف انسان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از صفحه ۳۶ تا ۴۳ منتشر شده است.
نام: جداسازی و شناسایی سلول های بنیادی از منبع ژله وارتون بند ناف انسان
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بند ناف
مقاله سلول های بنیادی مزانشیمی
مقاله CD34 ،CD44 ،CD105

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زهری صابر
جناب آقای / سرکار خانم: ملکی مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: حمیدی کمال الدین
جناب آقای / سرکار خانم: خاتمی سیده مهسا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سلول های بنیادی به عنوان پشتیبان اساسی بافت های بدن موجودات پرسلولی می باشند. این سلول ها باعث می شوند خون، استخوان، گامت ها، بافت اپی تلیال، سیستم عصبی، ماهیچه و سایر بافت های بدن بوسیله سلول های جدید در طول دوره زندگی جایگزین شوند. سلول های مزانشیمی ژله وارتون بند ناف، در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از محققین قرار گرفته است. سلول های بنیادی مزانشیمی ژله وارتون نشانگرهای سطحی سلول های بنیادی مزانشیمی را بیان می کنند. در این مطالعه، سلول های بنیادی ژله وارتون بند ناف انسان با استفاده از روش کشت قطعه بافت جداسازی گردید. برای نشان دادن خاصیت بنیادینگی این سلول ها سه نشانگر CD شامل CD105، CD44 و CD34 مورد آزمایش قرار گرفت. هدف از این مطالعه بررسی ویژگی های مورفولوژیکی این سلول ها و نشانگرهای سطحی آن ها بود.
روش کار: بند ناف نوزاد تازه متولدشده به روش سزارین، از بیمارستان آرتا اردبیل تهیه گردید و در شرایط کاملا استریل به آزمایشگاه انتقال داده شد و به روش کشت قطعه بافت، در محیط کشت DMEM کشت داده شد. بعد از جداشدن سلول ها و رسیدن به فاز لگاریتمی، سلول ها پاساژ داده شدند. سپس ویژگی های رشد آن ها بررسی شده و با استفاده از روش RT-PCR نشانگرهای سطحی CD44 و CD105 و CD34 بررسی گردید.
یافته ها: سلول های بنیادی ژله وارتون بند ناف بعد از ۷ روز شروع به جداشدن از قطعه های بافتی کردند. در بررسی های مورفولوژیکی دو نوع تیپ ۱ و تیپ ۲ مشاهده گردید. بررسی های تکنیک RT-PCR نیز نشان دهنده بیان دو نشانگر CD44 و CD105 و عدم بیان نشانگر CD34 بود.
نتیجه گیری: بند ناف انسان می تواند یک منبع جایگزین برای سلول های بنیادی مغز استخوان در جهت سلول درمانی و مهندسی بافت گردد. این سلول ها ظاهر فیبروبلاستی دارند. این سلول ها بعد از گذراندن فاز lag و ورود به فاز log به راحتی در محیط کشت رشد می کنند و ویژگی های بنیادی خود را تا پاساژهای بالاتر حفظ می کنند.